Chwyt Kristellera. Co to jest?

Po pierwsze unikajmy i nie wyrażajmy zgody na stosowanie chwytu Kristellera podczas porodu. Jest to manewr położniczy, polegający na uciskaniu dan macicy, w celu przyspieszenia drugiej fazy porodu. Korzyści są wątpliwe, a skutków powikłań związanych z tym chwytem sporo, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Po co?

Mocne uciskanie brzucha podczas rodzenia się główki i ramion dziecka swoje początki ma…w XIX wieku i dziw bierze, że jeszcze dziś niektórzy lekarze stosują takie rozwiązanie. Metoda opracowana i opisana przez niemieckiego położnika początkowo miała wielu zwolenników, dziś nazywana jest wprost „ brutalnym rękoczynem”. Uciskanie, aby uzyskać większe parcie i ciśnienie wewnątrzmaciczne ma teoretycznie skrócić poród. W Polsce obecnie sposób ten jest zakazany, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Ba, niektóre kobiety nawet nie mają pojęcia, że taki sposób istniał/istnieje!

Negatywne skutki dla noworodka

Po pierwsze możliwość niedotlenienie, a w konsekwencji śmierć. Z badań wynika, że najczęstszymi powikłaniami związanymi z uchwytem Kristellera są urazy. Złamania kości, obręczy barkowej oraz splotu ramiennego.

Negatywne skutki dla matki

Poza ogromnym bólem związanym z uderzeniem w brzuch!! Wszelkiego rodzaju pęknięcia i połamania, od macicy począwszy, na uszkodzeniu krocza i rozerwaniu zwieraczy odbytu kończąc. O przedwczesnym wydzieleniu łożyska wspominaliśmy? To również są konsekwencji stosowania chwytu niemieckiego położnika. Dodatkowo często notowano również krwotok wewnętrzny, a w konsekwencji śmierć rodzącej. Zatrważające informacje, ale tak kiedyś wyglądały porody. Dziś, gdy nauka i technika poszły do przodu, tego rodzaju praktyki są zakazane, jednak w wielu jeszcze krajach spotykane. Również w Polsce, gdzie lekarze położnicy starają się stosować tego typu uchwytu i naciski szczególnie w przypadku tzw. ciąży przenoszonych. Nie pozwólmy na stosowanie takich praktyk! Świadomość i wiedza najważniejsza. Często jednak ból i stres związany z porodem sprawia, że kobieta nie jest władna decydować o wszystkim co się wokół niej dzieje, ważne zatem aby obok stał partner/osoba która nie pozwoli na żadnego rodzaju uciski i uderzenia w brzuch podczas porodu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s