Cukrzyca w ciąży

Dziś Światowy Dzień Cukrzycy. Na blogu Abena 50+ pisaliśmy o cukrzycy u seniorów, tu krótki wpis o tym przewlekłych schorzeniu u kobiet w ciąży. Dlaczego warto jest podejść do tego tematu poważnie? Jakie są zagrożenia dla matki i płodu? Sprawdź.

Skutki cukrzycy ciążowej

Skutki cukrzycy ciążowej zarówno dla matki, jak i dziecka mogą być znaczące, dlatego nie warto lekceważyć i stosować się do zaleceń diabetologa. Cukrzyca w ciąży może powodować zwiększoną masę urodzeniową dziecka, a co się z tym wiąże poród przez cięcie cesarskie. Wady wrodzone tj. serca, nerek, czy układu nerwowego, to kolejne objawy związane ściśle z cukrzycą ciążową. Opóźnienie rozwoju płodu, umieralność okołoporodowa i zaburzony metabolizm noworodka. W tym miejscu warto również wspomnieć o tych problemach. A matka? O cieciu cesarskim i przedwczesnym porodzie już wspominaliśmy. Do tego warto dodać nadciśnienie, infekcja dróg moczowych, zwiększenie ilości płynu owodniowego, poronienie, czy też wydłużenie się procesu leczenia cukrzycy w przyszłości oraz łatwość jej nabycia. Widać jak na dłoni, że cukrzycy w ciąży lekceważyć nie wolno!

Objawy i rozpoznanie

Najczęściej przy badaniach krwi, które wykonujemy regularnie w ciąży, wychodzi czy kobieta ma cukrzycę, czy też nie. Co dokładnie powoduje powstawanie cukrzycy u kobiet w ciąży, wciąż nie do końca jest wiadomo. Jest pewne, że ryzyko wzrasta, gdy podobny przypadek występował już wcześniej w rodzinie, kobieta ma nadwagę, choruje na zespół policystycznych jajników lub wcześniej urodziła spore dziecko o wadze powyżej 4.2 kg. Co do objawów, to są podobne, do tych które przechodzą kobiety w ciąży ale bez cukrzycy, więc jak pisaliśmy wcześniej najlepiej jest zrobić badania krwi. Co i jest wykonywane i zalecane przez lekarzy ginekologów, więc cukrzyca się „nie ukryje”.

Zalecenia

Wykryć cukrzycę w ciąży, to żaden problem. Kwestią odpowiedzialności jest stosowanie się do zleceń i diety przepisanej przez diabetologa, bo o zmiany żywieniowe głównie chodzi. Słodycze, tłuste mięso, fast-foody, owoce i miód należy odłożyć. Regularnie sprawdzać poziom cukru i wszystko powinno być dobrze. Niestosowanie się do zaleceń lub zmiany w poziomie cukru mogą sprawić, że kobieta będzie musiała zażywać insulinę. W takim przypadku należy ściśle konsultować wszystkie spostrzeżenia z lekarzem diabetologiem. Również przy porodzie dobrze, żeby był diabetolog i neonatolog, którzy będą dokładnie potrafili ocenić zdrowie naszego nowonarodzonego dziecka. Po porodzie najczęściej cukrzyca mija, należy jednak skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia dziecka i matki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s