Badania prenatalne – wszystko co powinniśmy wiedzieć

Ciążą to wyjątkowy okres. Czas wyczekiwania, ale również i troski oraz niepokoju. Każde kopnięcie, odwracanie się dzieciątka w brzuszku mamusi, to tysiące myśli, czy wszystko jest dobrze. Czy nasze ukochane dziecko dobrze się rozwija? Obecnie nauka i technika poszły tak daleko do przodu, że nasze maleństwo traktowane jest jak pacjent. Wizyty co miesiąc u ginekologa, badania USG, rozmowy i diagnozy. Wszystko to ma uspokoić nerwy i troski przyszłych rodziców.

Badania prenatalne

Badania prenatalne to wykowywane w ciąży badania przesiewowe: USG genetyczne, test NIFTY, test PAPP-A oraz diagnostyka: biopsję lub amniopunkcję. Wszystkie te badania maja na celu nie tylko zbadać i ocenić stan zdrowia dziecka, ale także matki, tak aby nie występowały żadne komplikacje. Zarówno w trakcie ciąży, jak i już po porodzie. Wokół badań narosło sporo mitów i niedomówień, poniżej rozwiejemy kilka z nich.

Kto pyta, nie błądzi

Najczęściej zadawane pytanie dotyczy inwazyjności badań, a szczególnie amniopunkcja i biopsja kosmówki, które są pogłębionymi badaniami diagnostycznymi, w przypadku gdy wyniki badań przesiewowych są nie do końca jasne. Badanie wykonane przez specjalistę i z dobrym sprzętem ograniczają ryzyko do zera. Warto zatem zainwestować w tym przypadku w wizytę u ginekologa prywatnie. Kolejne często zadawane pytanie, to fakt że zdrowe i młode kobiety nie powinny robić takich badań. To fakt, że z wiekiem ryzyko występowania powikłań u kobiet w ciąży rośnie, ale w tym przypadku największe znaczenie mają losowe łączenia plemników i komórek jajowych, bo to z ich połączenia robi się dziecko z wadami. Dlatego też wcześniejsze wykrycie problemów ze zdrowie zaleca się matkom w każdym wieku i nie ważne, czy są zdrowe i czy obarczone jakimiś chorobami genetycznymi.

Badania prenatalne zatem są bezpieczne i dają przyszłym matkom spokój, co do zdrowia dziecka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s