Odmrożenia i przeziębienia podczas zabaw na śniegu

Za oknem całkiem spory mróz i sporo śniegu. Idealna wręcz pogoda dla naszych dzieci. Kto z nas w ostatnich dniach nie rzucał się śnieżkami, ciągał sanki ze swoimi pociechami, czy lepił bałwana w ogródku? Nasze pociechy uwielbiają taką aurę i z całą pewnością mogłyby bawić się na zewnątrz całymi godzinami, no i tu my rodzice mamy mały problem. Odmrożenia!

Podstawowe zasady

Wszystko zależy od wieku dziecka. Niemowlaków nie powinniśmy zabierać na spacer, w tak mroźną pogodę. Temperatura -10 jest zdecydowanie groźna dla tak małego organizmu. Dla starszych już dzieci zabawa na śniegu, czy tez spacer w mrozie, to dobry sposób na nabieranie odporności. Jednak pamiętajmy, żeby kontrolować czas. 2-3 godziny w zupełności wystarczą. Pamiętajmy także o tym, że w trakcie zabawy dzieci nie czują, że jest im zimno, a to może prowadzić do odmrożeń. Odpowiednio ubrane pociechy, nakremowane odsłonięte miejsca na skórze m.in. 15 minut przed wyjściem, coś ciepłego do picia i unikanie spocenia się na mrozie. To podstawowe zasady bezpieczeństwa. Bo poza odmrożeniami, kolejną rzeczą na którą musi zwrócić uwagę, to przegrzanie organizmu. Nie pozwólmy, aby dziecko spociło się i rozebrało. Lub w trakcie zabawy nasze pociechy wrzucały sobie zimny śnieg pod ubranie. Przeziębienie, czy zapalenie płuc gotowe. Kolejny ważna rzecz, to pilnujmy, żeby dziecku nie przemokły buty i rękawiczki.

Walka z mrozem

Jeśli po powrocie do domu nasze dziecko narzeka, że swędzi, piecze i szczypie skóra, czuje ból, a skóra jest czerwona już jasno fioletowa, to bez wątpienia mamy do czynienia z objawami odmrożenia. Po jakimś czasie ból minie, ale na skórze pojawi się opuchlizna i biały meszek. Jeśli pojawią się pęcherze z krwią i cześć skóry zacznie twardnieć, to ogrzanie i okrycie dziecka kocem już nie wystarczy. Trzeba udać się do lekarza. Pamiętaj nie polewaj ran ciepłą wodą i nie pocieraj. Na żadnym etapie! Daj dziecku cos ciepłego do picia, załóż wygodne/luźne ubranie i czym prędzej udaj się do lekarza specjalisty. Dbajmy o nasze dzieci i nie zostawiajmy ich samych na placu zabaw. Bądź odpowiedzialnym rodzicem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s