Cześć, jestem Wcześniakiem!

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie rozmowa z kolegą, którego nie widziałem już sporo czasu. Znajomość z czasu studiów. Około dwa lat temu urodziły mu się bliźniaki. Wcześniaki. Ważyły nieco ponad 800 gr. Mnóstwo stresu i zamartwień się, czy z chłopczykiem i dziewczynką wszystko będzie w porządku. Jest wszystko dobrze. Jednak, gdy kolega spojrzał na mojego syna, który jest od jego bliźniaków o kilka miesięcy młodszy, to stwierdził, że jest duży, a jego dzieci jeszcze długo będą nadrabiać zaległości do swoich rówieśników. Zatem jak to jest z tymi wcześniakami?

To ja Wcześniak!

Definicja wcześniaka jest ściśle określona. Ze względu na okres urodzenia wyróżniamy*:

Poród skrajnie przedwczesny < 28 tyg. ciąży
Poród bardzo przedwczesny 28-31 tyg. ciąży
Poród umiarkowanie przedwczesny 32-33 tyg. ciąży
Poród miernie przedwczesny 34-36 tyg. ciąży

Warto także wspomnieć o masie urodzeniowej wcześniaków.

Mała masa ciała 1500-2499 g
Bardzo mała masa ciała 1000-1499 g
Skrajnie mała masa ciała 500-999 g


Zagrożenia

Tych na wcześniaków czeka całe mnóstwo. Warto tylko dodaj, że przeżywa tylko 5% dzieci urodzonych w 23 tygodniu i o masie ok. 500gr. Problemów i zagrożeń jest sporo. Do najważniejszych należy zaliczyć utrzymanie prawidłowej temperatury ciała (inkubator), przerwy w oddychaniu wynikające w brakach w rozwoju płuc, problemy z ciśnieniem krwi, uszkodzenia mózgu, kłopoty z karmieniem oraz żółtaczka i zakażenia. Czy jest tego sporo i co ważne, bardzo poważne zagrożenia dla życia maleństwa. Ale to nie wszystko. Kolejnym zagrożeniem są liczne powikłania tzw. wcześniacze:

  • Dysplazja oskrzelowa,
  • Retinopatia wcześniacza,
  • Martwicze zapalanie jelit,
  • Osteopatia wcześniaków
  • Powikłania neurologiczne

Wcześniak z intensywnej terapii, jeśli wszystko idzie w dobrą stronę (brak zaburzeń oddechu, ciśnienie krwi i karmione doustnie), trafiają na oddział Patologii Noworodka. Tam trwa dalsza opieka i obserwacja, do czasu aż matki i dziecko będą mogli zostać wypisani ze szpitala. Od narodzin zazwyczaj jest to około 6-8 tygodni. Ale to nie koniec. W domu przed rodzicami również sporo pracy. Systematyczne wizyty neonatologa są niezbędne. Specjalny system karmienia, leczenie i dawkowanie witamin. A wszystko z oczywiście z ogromną ilością miłości do dziecka. Maluszek od pierwszych chwil potrzebuje ciepła i miłości rodziców. W przypadku wcześniaków, zapotrzebowanie jest jeszcze większe.

*wcześniaki.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s