Kąpiel noworodka – international level

Pisaliśmy już na naszym blogu Abena Bambo Nature kilka wpisów dotyczących kąpieli noworodków. Jakiś czas temu mój przyjaciel z Hiszpanii został Ojcem. Po raz pierwszy. Wszystko nowe. W miarę możliwości wymieniamy się za pomocą komunikatorów uwagami dotyczącymi ojcostwa. Co mnie zainteresowało, to częstotliwość kąpieli małych dzieci zaleca przez pediatrów w Baskonii.

Co kraj to obyczaj

Nie mówię innym jak mają wychowywać i pielęgnować swoje dzieci, bo poza luźnymi radami sam nie znoszę mądrości zaczynających się od słów „najlepsze dla…”, i „tak powinno się…”, ale zapytałem się Andresa, jakie zalecenia usłyszeli od położnych w szpitalu i czy stosują się do nich, bo ja swoich chłopaków od pierwszych dni kąpię co wieczór. Usłyszałem odpowiedź, że co drugi dzień jest OK. Bez jakiś konkretnych restrykcji. Nic się nie stanie jak się dzień lub dwa dziecka nie umyje. Co ciekawe zaraz sprawdziłem „internety” i w pierwszym, lepszym poczytnym serwisie „o noworodkach” znalazłem informację, że w Hiszpanii podobnie jak w Polsce mycie jest „restrykcyjne” i zaleca się codziennie. Hmmmm….. kto zatem ma rację? Kuzynka mieszkająca w Włoszech, matka dwójki dzieci, podała mi jeszcze inne „wytyczne” położnych z regionu, który zamieszkuje….czyli jak to jest z tą kąpielą noworodków?

Co rodzic to obyczaj

I raczej powinno być, co rodzic to obyczaj. Bo wychodzi na to, że w niektórych częściach Polski, czy też Hiszpanii, Włoch zalecanie są inne. No, ale nie bawmy się w najmądrzejszych. W sumie woda to zdrowie i jeśli możemy to kąpmy maluszki codziennie. Nie trzeba za każdym razem myć główki (uwaga na ciemiączko i uszy), ale naszemu maleństwu codzienna kąpiel da więcej przyjemności i korzyści niż zaszkodzi. Podobnie jak u dorosłych. Jak to jest na świecie? Wspominałem o Hiszpanii i Włoszech, ale np. w Wielkiej Brytanii zaleca się, żeby pierwszą kąpiel noworodka wykonać dopiero… po odpadnięciu kikuta pępowinowego!!! (Jeśli trzymałbym się tych wytycznych w stosunku do pierwszego syna, to musiałbym nie kąpać go prawie przez dwa miesiące od narodzin…wow. O odpadaniu kikuta pępowinowego w następnym wpisie na blogu Abena Bambo Nature, bo to też jest temat rzeka). W Szwecji zaleca się kąpiel raz w tygodniu, w Holandii i Belgii dwa/trzy razy w tygodniu natomiast w USA po pierwszym roku wystarczy trzy razy w tygodniu, wcześniej częściej.

No i bądź tu mądry. W sumie to jesteś. Bo sami wiecie co dla Waszego bobasa jest najlepsze i jak często kąpać swoją pociechę. Obserwujecie zmiany na skórze, reakcje na wodę itp. więc wszystko w Waszych głowach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s