Zazdrosny maluch

Kiedy na świat przychodzi rodzeństwo, starszy brat lub siostra czują zazdrość. To bardzo częste, naturalne uczucie. Spora rola w tym rodziców, aby negatywne emocje zamienić na pozytywną miłość naszego rodzeństwa. Wszystko oczywiście zależy od podejścia rodziców, różnicy wieku i płci naszych dzieci. Jak usłyszałem na korytarzu na porodówce od doświadczonej Pani Położnej „teraz najważniejsze jest obdarzyć ogromną, jeszcze większą miłością starsze dziecko. Młodsze tylko je, śpi i robi kupki, więc nie jest świadome relacji międzyludzkich, w przeciwieństwie do starszego dziecka”.

Relacje w rodzinie

I bez wątpienia jest w tym sporo racji. W nas nie ma tego problemu, od pierwszych dni tłumaczymy, poświęcamy sporo czasu i uwagi starszemu synowi. Również nie krzyczymy i nie zabraniamy być obok bobasa. Co prawda różnica wieku to zaledwie nieco ponad 1,5 roku, więc może wszystko dopiero przed nami. Może u nas zazdrość miedzy rodzeństwem nie będzie tak ogromna, czas pokaże. Piszę ten artykuł na bloga Abena Bambo Naturę, bo na długo przed porodem o tej kwestii sporo czytałem i rozmawiałem. Obserwowałem także inne rodziny, a i wyciągałem wnioski z własnych doświadczeń (mam starszego brata o prawie dwa lata). Więc przemyśleń jej sporo. Ale nie ma jednej odpowiedzi, są tylko rady i podpowiedzi.

Dużo miłości i zrozumienia

Dokładnie tak. I każdego dnia starajmy się tłumaczyć naszemu starszemu rodzeństwu, że młodszy brat, czy siostrzyczka jest równie mocno kochany/ana co Ty. Traktujmy na równi nasze dzieci. Więc jeśli starsze dziecko chce nieporadnie pomóc, dotknąć przy pogłaskać noworodka, to nie przeszkadzajmy. Kontrolujmy sytuacje, ale nie reagujmy zbyt gwałtowanie. Organizujmy wspólne posiłki, spacery i zabawy. Nawet poranna zmiana pieluchy może być wspólną zabawą i zarazem elementem integracji między rodzeństwem. Tego samego ucz gości. Prezenty i mnóstwo zainteresowania kierowanego w stronę noworodka ze strony rodziny nie może być „celebrowane zbyt mocno”. Starsze rodzeństwo też potrzebuje adoracji ze strony dziadków, czy wujków. A i ma mały prezent dla rodzeństwa jest bardzo mile widziany. Często starsze dziecko chce zwrócić na siebie uwagę. Zaczyna skakać i głośno się bawić przy noworodku, żeby tylko być w centrum zainteresowania. Nie tłum jego emocji, ale też nie pozwól, żeby narzucało swoje zachowanie. Rodzice nie mogą ulegać presji i wymuszaniu, które stosuje starsze rodzeństwo, tylko po to, aby uzyskać aprobatę i zainteresowanie.

Wszystko po równo

Od teraz wszystko dzielisz po równo. Tyle samo soczku w szklance, taka sama wielkość bułki z szynką, czy identyczne zabawki. Jeśli starsze dziecko zechce ponownie być noszone na rękach, czy pić mleko z butelki, żaden problem. Nie zabraniaj. Niech spróbuje, a szybko przekona się, że to nie jest już takie fajne jak kiedyś. Jedyna rzecz na którą nie ma pozwolenia to wrzask i wymuszanie krzykiem. Dlatego tak ważne jest już od pierwszych dni tłumaczenie starszemu rodzeństwu nowych relacji w rodzinie. I że każdy ma prawa, ale od teraz dochodzą nowe obowiązki.

Uczucia między rodzicami

Te relacje również powinny być mocno zaakcentowane. Starsze dziecko często obrażone i rozżalone na mamę, całą swoją miłość okazuje i wręcz ostentacyjnie przelewa na tatę. Dziecko nie rzadko jest zazdrosne o tatę i nagle szybko przybiega i się przytula, w momencie gdy np. rodzice się całują. Na to również nie może być zgody. Tym bardziej, rodzice powinni okazywać sobie miłość, często się przytulać, a starsze dziecko powinno zrozumieć, że jest coś takiego jak ‚miłość między rodzicami” i w żadnym stopniu nie wpływa ona, na miłość rodziców do dziecko. Tak więc drodzy rodzice, to dopiero początek. Przed Wami sporo pracy, ale jeśli teraz nie zaniedbacie tego elementu, to w przyszłości będziecie mieli wspaniałe, wspierające się i kochające rodzeństwo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s