Ależ ten czas leci. Bobas ma już 3 miesiące

Rozwój niemowlaka jest bardzo szybki. Jeszcze tydzień temu nie wodził wzrokiem, teraz już zaczyna coraz więcej „guglać”, leżeć na brzuszku i cały czas się do nas uśmiecha. Rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny noworodka w pierwszych dwunastu miesiącach życia jest ogromny, poniżej kilka rad i uwag dla młodych rodziców.

Emocje

Uśmiech, radość, wydawanie głośnych dźwięków. Nasze maleństwo zaczyna reagować gdy nas widzi, gdy go rozśmieszamy, czy coś je wprawia do dobry nastrój. Niemowlak reaguje na inne dźwięki i obrazy. Uśmiechów i pisków radości w trzecim miesiącu po narodzinach jest mnóstwo, ale nasz bobas potrafi również dawać już znać poprzez płacz. Chęć przytulenia się, ponoszenia na rękach lub strach przed nieznanym często objawiają się płaczem. Zarówno rodzice, jak i dziecko potrafią już sporo wyczytać z mowy ciała i mimiki twarzy. Wznosi to nasze relacje na wyższy poziom. Pogłębia się więź i usprawnia komunikacja.

Intelekt

Wraz z rozwojem emocjonalnym u naszego trzymiesięcznego bobasa zauważymy, że zaczyna coraz więcej rozumieć. Jest również bacznym obserwatorem. Niemowlak zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym go światem. Najlepsza zabawka? Dłonie! Już nie są tak mocno zaciśnięte, coraz bardziej miłe i ciekawe w dotyku. Bobas chętnie zaczyna wkładać sobie palce i dłoń do buzi. Nasz maluszek także coraz bardziej ochocza wyciąga ręce o kolorowe i grające zabawki zawieszono tuż przy jego główce. Chęć poznawania świata staje się coraz większa. Całodniowe leżenie na plecach powoli staje się nudne. Wokół przecież tyle się dzieje. Odgłosy, kolory, kształty. Nasz bobas staje się coraz bardziej aktywny.

Ciało

W trzecim miesiącu życia nasz niemowlak powinien już swobodnie leżeć na brzuchu, podpierać się ramionami i podnosić główkę wysoko. Około minuty. Oczywiście należy coraz częściej kłaść dziecko w takiej pozycji, aby wzmacniało sobie mięsnie pleców. Bobas powinien już wodzić za Tobą wzrokiem i odwracać głowę w Twoim kierunku. Następny etap to przewracanie się bobasa na boki i z pleców na brzuch, tak więc powoli uważaj na to gdzie zostawiać malucha. Nie powinno się już kłaść dziecka na wąskich kanapach, czy na skraju łóżka! Powoli także chwytanie staje się normą, nie tylko odruchem.

Na co zwrócić uwagę

Oczywiście nie panikujmy jeśli nasze dziecko jeszcze np. nie utrzymuje główki w pionie przez minutę. Każdy bobas rozwija się swoim tempem. Są jednak rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę tj. bezdech, czyli śmierć łóżeczkowa. A także spanie razem z dzieckiem. Nie o wysypianie się tylko chodzi, ale o możliwość przygniecenie maleństwa. Także ważne jest w przypadku karmienia butelką, aby zawsze maleństwu się „ulało”. Szczególnie w nocy pamiętajmy i nie odkładajmy dziecka do łóżka zbyt wcześniej, tym bardziej że rodzice często są przemęczeni i zaspani. Warto również zwrócić uwagę na skórę bobasa. Zalecamy stosowanie odpowiedniej oliwki (sprawdź ofertę w sklepie Abena Polska).

Produkty dla dzieci z serii Bambo Nature.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s