Najważniejsze witaminy w diecie noworodków i niemowląt

W naszym kolejnym wpisie na blogu Abena Bambo Nature kilka słów o dwóch ważnych witaminach w diecie naszego maleństwa. Mowa o witaminie K i D. Zapraszamy do lektury.

Witamina D

Witamina D pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem. Wapń to budulec kości i zębów, tak więc witamina D można powiedzieć, że pełni ogromna rolę w procesie dojrzewania młodego organizmu. Ale nie tylko budulec kości, ale także regulator ich gęstości. Witamina D ma także korzystny wpływ na  system nerwowy, czyli skurcze mięśni, w tym również i serca (sprawne przewodzenie impulsów). Ale to nie wszystko. Witamina D zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, a tym samym kontroluje poziom glukozy w organizmie. Co jeszcze:

  • Decyduje o stanie kostek ucha wewnętrznego,
  • Produkuje komórki obronne szpiku kostnego,

Witamina K

U noworodków występuje niedobór czynników krzepnięcia związanych z witaminą K, wynikający z jej słabego przechodzenia przez łożysko w trakcie ciąży i nasilające się w pierwszych dniach życia. W kolejnych dniach stężenie podnosi się i dopiero około 3. miesiąca życia osiąga poziom jak u dorosłego człowieka. Niedobór czynników krzepnięcia może prowadzić do choroby krwotocznej, dlatego też zgodnie z zaleceniami wszystkim noworodkom tuż po urodzeniu podaje się domięśniowo lub doustnie jednorazową dawkę witaminy K, aż do ukończenia trzeciego miesiąca życia.

Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia właśnie witamina D i K są najważniejszymi dla Twojego dziecka. Oczywiście również nieograniczona dawka miłości.

Więcej o produktach Bambo Nature na stronie.

Sklep internetowy Abena Polska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s