Pierwsze dni połogu

Powrót do domu ze szpitala to radosne chwile. W końcu jedziemy z naszym maleństwem do domu, w którym przygotowane jest już łóżeczko, pierwsza kąpiel i przede wszystkim komfort. Szczególnie przy pierwszym dziecku, w momencie powrotu do domu w głowie rodziców rodzi się sporo pytań i mała niepewność, co do tego jak sobie poradzimy i czy wszystko będzie dobrze.

Wyjątkowe chwile

Atmosfera, która wytworzy się w domu jest wyjątkowa i bez wątpienia ma wpływ na rozwój naszego dziecka. Od teraz jesteście tatą i mamą. Również w oczach Waszych rodziców „rośniecie”, jesteście już dojrzali. Pierwsze dni to ogromne wyzwanie dla kobiety, która nie dość, że przez ostatnie dziewięć miesięcy była w ciąży, to za nią jest jeszcze trudny i wyczerpujący poród. Tu nie chodzi tylko do ciało, które po ciąży i porodzie dochodzi do siebie nawet dwa lata(!), ale także o psychikę młodej mamy. Dlatego tak ważne jest, aby tata dziecka był blisko i pomagał we wszystkim. Z drugiej strony nie tylko odciąży mamę dziecka, ale także nawiąże wyjątkową nic porozumienia ze swoim maleństwem. Mężczyzna powinien również zrozumieć, że przez te kilka pierwsze tygodni najważniejszą osobą w rodzinie będzie jego dziecko i nie powinien „dąsać się i obrażać” z powodu chwilowego bycia odrzuconym. W pierwszych tygodnia po porodzie z całą pewnością będziecie zasypywani mnóstwem „dobrych rad” od rodziny i znajomych. Nawet jeśli nie zgadzacie się z ich sugestiami, to nie denerwujcie się. To Wy jesteście rodzicami i decydujecie o wychowaniu Waszego dziecka. Nie orzucajcie jednak rodziny i znajomych, bo to ważny element „zdrowia psychicznego” w okresie połogu. Również będziecie musieli zmierzyć się z „pielgrzymkami”, które będą chciały zobaczyć wasze maleństwo. Nie bójcie się powiedzieć „nie”, gdy jesteście zmęczeni. Również pamiętajcie, że małe dzieci i osoby chore nie powinny Was odwiedzać.

Gorsze i trudne chwile

Karmienie piersią właściwie powinno i po jakimś czasie znajdzie się po stronie tych wyjątkowych chwil, jednak z racji wspólnej nauki, Twojej i Twojego maleństwa początkowo jest to stresująca i bolesna czynność. Twój bobas potrzebuje czasu żeby nauczyć się odpowiednio łapać sutek, a Twoja frustracja może narastać, gdy nie może tego zrobić i płacze gdyż jest głodny. Z czasem dochodzą problemy z obolałymi i pogryzionymi sutkami. Również laktacja może przysporzyć matkom sporo „siwych włosów”. Za mało pokarmu i malec nie dojada, albo za dużo i trzeba mleko ściągać. Wszystko to wiąże się z ogromnym stresem wynikającym z nowej sytuacji i chęci sprostania roli matki. Bobas często wzmaga stres, gdy krzyczy na cały głos, dając znać, że jest głodny. W karmieniem wiąże się jeszcze jedna ‘niedogodność”, a mianowicie brak snu. Ale do tego można się przyzwyczaić:)

W pierwszych dniach połogu silne bóle i rwanie związane jest także z kroczem. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, także w okresie po zdjęciu szwów. Również częstym problemem po porodzie są hemoroidy. Dokładne mycie, okłady, kremy i dbanie i higienę przyspiesza proces gojenia się (sprawdź produkty do pielęgnacji skóry i ciała na www.abenasklep.pl )

Stan umysłu

Połóg to również huśtawka nastrojów. Organizm, który dziewięć miesięcy karmił i tworzył „drugiego człowieka”, a potem musiał to maleństwo jeszcze urodzić musi być poddany niesamowitemu wysiłkowi. Za wszystkie procesy odpowiedzialne są również hormony, które po porodzie muszą „wrócić do normalnego poziomu”. Powrót ten jest długotrwały, stąd też liczne wahanie nastrojów i emocjonalne zachowanie kobiet w okresie połogu. Stabilizowanie się hormonów w połączeniu z obudzonym instynktem macierzyńskim są wybuchową mieszanką. A jeśli dodamy do tego ból poporodowy, zmęczenie i niewyspanie, to wiemy już dlaczego połóg trudnym okresem w życiu każdej kobiety. I jeśli jesteś mężczyzną i czytasz to , to powinien jeszcze mocniej kochać swoją partnerkę oraz okazywać jej jeszcze większe wsparcie.

Wszystkie trudne i gorsze chwile mijają, a najlepszym lekarstwem jest uśmiech Waszego maleństwa, który sprawia, że zapomina się o całym bólu i niedogodnościach związanych z połogiem.

Więcej o produktach Bambo Nature na stronie.

Sklep internetowy Abena Polska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s