Dziecko z niedosłuchem

Co to jest niedosłuch? Jakie są przyczyny i objawy? Czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o niedosłuchu u noworodków. Wada występuje u 0,2 % noworodków w Polsce, ale warto być świadomym rodzicem, ponieważ dziecko które źle słyszy nie jest w stanie nauczyć się dobrze mowy.

Przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania niedosłuchu są kwestie genetyczne i dziedziczne (niedosłuch lub głuchota w rodzinie). Kolejne to badania rentgenowskie wykonywane w ciąży, choroby przebyte przez matkę oraz leki jakie kobieta zażywała w ciąży. Warto także dodać, że wcześniaki są bardziej narażone na głuchotę lub niedosłuch. Od 2002 roku wszystkie noworodki przed wypisaniem ze szpitala poddawane są przesiewowemu badaniu słuchu (powtarzane w 3,6 i 12 msc. życia), ponieważ w maluszka w pierwszych trzech/czterech miesiącach trudno jest zauważyć niedosłuch. Z każdym kolejnym miesiącem dziecko powinno reagować na nasze komunikaty, jeśli około 14 msc. wciąż nasz bobas nie reaguje na dźwięki z zewnątrz lub też nie mówi samodzielnie (nie gugla), to problemem może być właśnie niedosłuch lub głuchota.

Rodzaje niedosłuchu

Klasyfikuje się cztery rodzaje niedosłuchu:

  • Przewodzeniowy – problemy pojawiają się wskutek urazów, przerwania błony bębenkowej, nagromadzenia woskowiny lub ciała obcego w uchu. Leczenie: operacja lub farmakoterapia
  • Odbiorczy – choroby genetyczne, zatrucie mlekiem matki lub lekami, różyczka we wczesnym okresie ciąży, bakteryjne zapalenie opon mózgowych u noworodka – wada nie do wyleczenia, ponieważ uszkodzone są narządu odbioru słuchu tj. narząd Cortiego, zwój spiralny lub nerw ślimakowy. Stosuje się implanty lub aparaty słuchowe,
  • Mieszany – kombinacja wyżej wymienionych czynników. Leczenie uzależnione od diagnozy,
  • Typu centralnego – problemy ze słuchem związane z wadami w mózgu, w częściach odpowiedzialnych z słuch.

 

Warto być świadomym rodzicem. Gdyż niedosłuch nie pozwala dziecku na naukę mowy. Dlatego im szybciej zdiagnozujemy problem, tym nasze maleństwo szybciej może trafić do specjalistycznego ośrodka, gdzie zostanie podjęte leczenie, a tam nawet najmniejsze dziecko można zaopatrzyć w aparat słuchowy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s