Noworodek – prawidłowe układanie dziecka

Nasze maleństwo nie potrafi jeszcze samodzielnie zmieniać pozycji swojego ciała ( pierwsze samodzielne przewracanie się na bok zaobserwować można około 3-ego miesiąca życia). To Wy rodzice musicie czuwać, aby noworodkowi było wygodnie i co jakiś czas przekładać go na boczki.

Kilka dobrych rad

Jeśli układamy nasze maleństwo na plecach, to warto pamiętać aby główka była skierowana albo w lewo, albo w prawo, tak żeby w przypadku ulania się, nasz bobas nie zachłysnął się. Pozycja ta jest bardzo ważna, ponieważ dziecko nie będzie także spłaszczało sobie potylicy. Pamiętajcie, że jeśli karmicie dziecko butelką, to zawsze przed odłożeniem bobasa musicie odczekać chwilę, aż „odbije mu się”. W czasie dnia, ale to już około 2-3 miesiąca dobrze jest położyć maleństwo na chwilkę na brzuszku, żeby wzmacniało sobie mięśnie kręgosłupa. Pod żadnym pozorem nie kładziemy dziecka do snu na brzuszku!!

Zalety leżenia na brzuszku

Oczywiście jak pisaliśmy wyżej. Leżenie na brzuszku ma mnóstwo zalet, ale podczas codziennych ćwiczeń. O wzmacnianiu mięśni kręgosłupa już było, warto wspomnieć także o ćwiczeniu mięśni szyi i ramion, które później ułatwiają trzymanie główki. Ucisk ciężaru tułowia pomaga w odchodzeniu gazów z żołądka (odbijanie), jak i jelit (przeciwdziała kolkom). Leżenie na brzuszku to także prawidłowy rozwój stawów biodrowych oraz poszerzenie pola widzenia dziecka, co ma korzystny wpływ na postępy w rozwoju maluszka. Wczesne przyzwyczajanie do pozycji na brzuszku procentuje w kolejnych miesiącach tj. chętne zabawy na macie, kojcu i w łóżeczku w tej właśnie pozycji.

Budowa kości czaszki w dużej mierze zależy od cech dziedzicznych, ale w pewnych granicach możemy kontrolować kształt, mowa tu przede wszystkim o zniekształceniach. I dużo w tej materii zależy także od pozycji, w których nasze maleństwo leży. Stałe układanie maleństwa na plecach to najprostsza droga do zniekształcenia potylicy. Tu także małą rada dla rodziców. Podczas układanie bobasa na bokach, zwróć uwagę na uszy. Miękkie małżowiny uszne mogę w przyszłości skutkować deformacją ( np. bardzo odstające uszy), dlatego układajmy je równolegle do główki, warto kupić np. elastyczną, nie uciskającą opaskę.

Podsumowanie

Nasz bobas uwielbia naszą bliskość, tak więc ważne jest aby powyższe zasady stosować także podczas noszenia na rękach. Często zmieniamy ręce. Raz lewa, raz prawa, tak aby nie przyzwyczajać bobasa do tylko jednej pozycji. Również podczas noszenia pamiętajmy o podtrzymywaniu kręgosłupa i główki naszego bobasa. Podstawowe ćwiczenia i techniki noszenia powinien pokazać Wam lekarz ortopeda podczas pierwszej wizyty z maleństwem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s