Nauka czytania dla …rodziców!

Pierwsze pięć lat życia dziecka, to najważniejszy okres w jego rozwoju. Teraz nasza pociecha uczy się najszybciej, bo i sprawia dziecku to największą przyjemność. Warto zatem poświęcić więcej czasu naszym maluszkom, a najlepszym sposobem na naukę jest zabawa.

Zabawa, a nie nauka

To co rodzice nazywają nauką, dla małych dzieci jest po prostu zabawą i to rodzice powinni się nauczyć, jak zachęcać swoje dzieci do nauki przez zabawę właśnie. Kreatywność i cierpliwość wystarczy! Dzieci polubią bardzo szybko czytać, jeśli zachęcimy nasze maleństwa do tego w odpowiedni sposób. Naukę czytania można zacząć już w piątym miesiącu życia. Warto. Na dobry początek polecamy duże białe kartki, na których narysowane są pojedyncze litery (w kolorze czarnym lub czerwonym), a  rodzic odczytuje maluszkowi na głos i wyraźnie brzmienie narysowanych liter. Proste prawda!

Co zyskuje nasze dziecko?

Korzyści jest wiele, właściwie to same plusy. Po pierwsze  nasze dziecko będzie miało dostęp do informacji, do których rówieśnicy będą mieli dopiero w wieku 7-8 lat, a pamięć naszego malca i zdolność koncentracji będzie dużo lepsza. Czytanie poprawia samodzielność i ciekawość świata. Dziecko samo potrafi odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania, jest dumne z siebie, jak i również jego samoocena wzrasta. Dzięki wczesnemu opanowaniu czytania nasze dziecko przez całe życie będzie czytało sprawniej, w porównaniu do tych, którzy nie mieli tego szczęścia. Jak mówi stare przysłowie „czym skorupka za młodu…”. Tak więc wcześniejsza nauka czytania, to w życiu dorosłego już człowieka, szybsze i łatwiejsze przyswajanie wiedzy oraz sprawniejsze pozyskiwanie informacji. Same plusy.

Kiedy zacząć?

Im szybciej, tym lepiej. Oczywiście nie można na tego nazwać czytaniem na etapie, gdy dziecko ma miesiąc, czy dwa, ale stymulacja bodźców to dobre określenie. Na tym etapie pokazujemy dziecku wcześniej wspomniane kartki z literami, później jak maluszek ma już 3-6 msc. i widzi, to śmiało możemy przejść do nauki czytania i nie słuchajcie innych, że to za wcześniej i że zabieracie maleństwu dzieciństwo. Bzdura! Dzieci nie są obciążone przemyśleniami dorosłych dotyczących trudów nauki, więc czytanie traktują jak zabawę. Ważne jest również, aby na czytanie wybrać odpowiednią porę tj. dziecko musi być wypoczęte i najedzone. Zadbajmy o dobre oświetlenie, a między sesjami nauki róbmy krótkie przerwy na zabawę (oby nie za długie, tak aby malec nam się nie rozkojarzył).

Pamiętaj, że nauka czytania przez zabawę to tylko przykład dbania o rozwój maleństwa. Równie dobrze możemy bawić się w naukę matematyki, czy języka obcego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s