Higiena intymna w połogu

Po porodzie organizm kobiety potrzebuje czasu, żeby dojść do siebie. Do stanu sprzed ciąży. I ten okres właśnie nazywamy połogiem. Trwa to około 6-8 tygodni. Jednak warto w tym miejscu dodać, że po porodzie ciało kobiety może dochodzić do siebie nawet dwa lata! Tak, tak. Ogromny wysiłek fizyczny i psychiczny często sprawia, że ciało kobiety już nigdy nie będzie takie same, jak jeszcze 9. Miesięcy wcześniej.

Połóg czas zacząć

Od momentu porodu łożyska ciało kobiety zaczyna stopniowo goić się. Początki są bardzo trudne. Silne bóle krocza i gojące się rany poporodowe macicy. Obkurczanie się macicy, a dodatkowo laktacja i zmęczenie porodem. Ale to nie wszystko. Kobieta pomimo okropnego bólu i zmęczenia musi jeszcze zajmować się swoim nowonarodzonym bobasem. A ten wymaga stałej opieki, karmienia i zmian pieluszek. Wszystko przeplatane 3-godzinnym snem. Więc do wszystkich wyżej wspomnianych „niedogodności” należy dodać jeszcze niewyspanie. A, …nie należy również zapominać o hormonach. Wahania nastrojów i budzenie się instynktu macierzyństwa to również ważny czynnik po porodzie.

Dlaczego higiena jest ważna?

W połogu ciało kobiety wraca do stanu sprzed ciąży, a co za tym idzie wszystkie musi wydalić z siebie wszystkie drobnoustroje, fragmenty tkanek i krew. W pierwszych tygodniach odchody kobiety są krwiste i żółtawe (wydalane są bakterie, gronkowiec, paciorkowiec itp.), podobnie jak krwawienie. Z czasem jest mniej obfite i krew nie jest już tak zabrudzona. Ale wszystko to sprawia, że w połogu dbanie o higienę osobistą jest bardzo ważne. O infekcję nie trudno, gdy macica kobiety wygląda jak jedna wielka otwarta rana.

Podstawowe zasady higieny w połogu

Krocze powinno być myte po każdorazowej wizycie w toalecie lub po zmianie wkładki. Zaopatrz się w sporą ilość wkładek higieniczne i majtki, które będą dużym ułatwieniem.  Zakup także podkład jednorazowy na łóżko, zapewni to komfort i czystość Twojego łóżka.Co ważne po myciu miejsce intymne delikatnie osuszaj za pomocą ręczników papierowych. Dopiero potem stosuj wszelkiego rodzaje żele i płyny do higieny intymnej. Warto nałożyć trochę wazeliny lub kremu na wkładkę , co pozwoli uniknąć zahaczania o szwy. Często dopuszczaj świeże powietrze, które przyspiesza gojenie się. W okresie połogu, szczególnie w pierwszych tygodniach, gdy mocno krwawisz, zapomnij o ciepłych kąpielach w wannie. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, a tym samym wzmaga krwawienie. Oczyszczenie organizmu jest bardzo ważne. W połogu opróżnianie się dla kobiet jest problemem również natury psychicznej. Lęk i obawa przed zerwaniem się szwów w połączeniu z silnym bólem jest czymś normalnym. To trudny okres dla każdej matki, ale należy pomóc swojemu organizmowi m.in. poprzez odpowiednią dietę. Zaleca się kobietą jedzenie jabłek i pełnoziarniste pieczywo. Staraj się unikać zaparć, bo to najprostsza droga do hemoroidów.

Połóg – trudny okres pełen wyzwań

Połóg to bez wątpienia trudny okres dla każdej młodej mamy. Największym ukojeniem bólu i lekiem na całe zło jest uśmiech i spokojny sen maleństwa, którego kobieta urodziła. To pozwala zapomnieć o całym bólu i z każdym kolejnym dniem coraz bardziej cieszyć się macierzyństwem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s