Adaptacja przedszkolaka – kilka rad dla rodziców

Mamy wrzesień. Nasze dziecko, już dwa tygodnie temu, pierwszy raz poszło do przedszkola. Wielki stres zarówno dla naszych pociech, jak i dla nas samych mamy już za sobą. Właściwie to przed sobą? Jak zniesie tą rozłąką? Ba, jak rodzice to wytrzymają? Czy wszystko będzie w porządku? Tylko żeby nic mu się nie stało. Do świata naszego dziecka wkracza coraz więcej osób. Nauczyciele, inne dzieci z przedszkola. To duża zmiana w życiu dziecka i rodziców.

Zmiany, zmiany, zmiany

Minęły już dwa tygodnie od rozpoczęcia roku szkolnego, więc pewne rzeczy rodzice powinni już zauważyć. Do nowych realiów się przyzwyczaić. Bo bez dwóch zdań do są to duże zmiany w życiu rodziców i dziecka. Najważniejsze jest pozytywne myślenie i zaufanie do instytucji przedszkola. Wcześniejszy wywiad z innymi rodzicami i nauczycielami powinien dać nam sporo informacji, co do warunków panujących w danym przedszkolu. Nie epatujmy stresem, ponieważ może to udzielać się także dzieciom. Nie spóźniajmy rano z doprowadzeniem dziecka do przedszkola, również nie całujmy się z nim na do widzenia „pół godziny”. Nasze dziecko musi czuć się pewnie i komfortowo. To nowy świat, który musi chcieć lubi ć, musi chcieć poznawać każdego dnia na nowo. Przedszkole i obcowanie z innymi dziećmi wspomaga rozwój dziecka (wyrastanie z pieluch).

…także, przede wszystkim dla rodziców

Zmiany wydają się ogromne także w życiu rodziców. Wszystkie wyżej wspomniane przypadki dotycz także mamy i taty. Nasze dzieci dorastają, a co gdy nagle po przyjściu do domu ‘cały mój świat” stwierdza, że Pani w przedszkolu powiedziała, że… Czyli teraz zdanie Pani w przedszkolu jest ważniejsze niż twojej ukochanej mamy? Nasze dziecko rozwija się. Poznaje  świat, a  my powinniśmy wspierać jego rozwój. Nic poza tym. Pytaj swojego dziecko, jak było w przedszkolu, czego się nauczyło itp. aby oczywiście cały czas trzymać rękę na pulsie, czy w danej palcówce wszystko jest w porządku. Musisz nauczyć się rozmawiać z dzieckiem, ale także uważnie słuchać. Przedszkole to ważny etap w życiu każdego człowieka. Zarówno tego małego, jak i tego już starszego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s