Nocny marek, czy ranny ptaszek?

Marek, w tym przypadku to nie imię, ale słowiańska mara, czyli dusza lub duszek pokutujący. To tak gwoli wyjaśnienia, bo zapewne wszyscy wiedzą, kogo określamy mianem „nocnego marka”, a kto jest „rannym ptaszkiem”? A Ty do której grupy należysz? Ponieważ ma to związek z tym, o której godzinie Twoje dziecko będzie chodziło spać, a tym samym ma wpływ na jego rozwój i samopoczucie.

Walka rodziców

Mój przypadek jest idealny. Ja „ranny ptaszek”, żona „mocny marek”. Takich rodzin jest mnóstwo, tym bardziej w przypadku kiedy mamy dzieciaki. Ponieważ dochodzą dodatkowe czynniki tj. godziny wstawania i długości snu dzieci, trzymanie się ustalonych godzin kąpieli i snu, różnice w wieku rodzeństwa itp.

Ile snu potrzebuje nasze dziecko?

Oczywiście poruszamy się w kategoriach dzieci od drugiego roku życia. Niemowlaki im śpią więcej tym lepiej. Sen to zdrowie. Wszystkie inne porady dotyczące snu, kąpieli i rytmu niemowlaków opisywane były już na naszym blogu Abena Bambo Naturepolecamy ……

Generalnym problemem jest fakt, czy nasze dziecko/dzieci powinny spać w dzień? Jeśli tak, to jak długo? Przykład. Jeśli maluch wstanie rano o godzinie 6 i potem w dzień jego drzemka trwa 3-4 godziny, tak aby wstać np. o godzinie 17-18, to oczywistym jest, że nie pójdzie znowu spać o godzinie 20, tylko zdecydowanie później. Oczywiście! Dlatego czasami trzeba „przetrzymywać dziecko” lub budzić z popołudniowej drzemki. Pewnie „kilku specjalistów od dzieci” oburzy się, ale taka jest prawda. Nie unikniemy tego! Warto powielać dobre schematy, jednak każdy dzień jest inny. Generalnie dwulatek i trzylatek potrzebują około 10-12 godzin snu + 1-3 godziny drzemki. Cztero- i pięciolatek już około godzinę mniej snu i drzemki. Sześciolatek i starsze dziecko nie potrzebuje już drzemki w dzień (oczywiście, podobnie jak dorośli, jeśli jest wyjątkowo zmęczony po np. basenie i zabawie z rówieśnikami, to niech sobie trochę pośpi w dzień). Generalnie dzieci powyżej 6. roku życia powinny spać między 9.5 – 11.5 godzin.

Podsumowanie

Oczywiście to są generalne zalecenia. Powoli poznajemy przyzwyczajenia swoich dzieci, sami również mamy wpływ na ich kształtowanie. Wiemy również jak wygląda nasz codzienny plan i rytm działania, warto zatem znaleźć złoty środek. Np. jeśli wiemy, że dwulatek, który chodzi spać o godzinie 19, wstaje już wyspany o 5. nad ranem, to może warto przesunąć godzinę kąpieli snu na 20-20.30, tak aby rano móc wyspać się troszkę dłużej (marzenie każdego „nocnego marka”). Jedno jest pewne. Przy małych dzieciach zawsze będziemy czuli się niewyspani! I tym miłym akcentem kończymy kolejny wpis na naszym blogu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s