Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

Każdy chyba zna słowa piosenki „Myj zęby”, zespołu muzyczno-tanecznego „Fasolki”. Higiena jamy ustnej u naszych maluchów jest bardzo ważna, warto pamiętać, że należy dbać o dobre nawyki już od pierwszego mleczaka. Choć rodzice powinni dbać o jamę ustną niemowlaka dużo wcześniej.

Dbaj o dziąsła

Zanim u naszego maluszka pojawią się zęby, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o higienę dziąseł. Obecnie na rynku można kupić szczoteczki z końcówkami dostoswanymi do dziąseł niemowlaków, a w razie potrzeby, najczęściej po jedzeniu, warto dać maluszkowi mokrą tetrę do possania. Po pojawieniu się pierwszych ząbków mycie jamy ustnej powinno stać się codziennym rytuałem. Oczywiście minimum trzy razy dziennie. Dobrze jest również szczotkować swoje zęby w towarzystwie dziecka, aby pokazać malcowi, że rodzice także myją zęby, jest to coś naturalnego i zdrowego. Pozwoli to na zaakceptowanie, a co najważniejsze na polubienie przez nasze dziecko tego rytuału.

Pasta, kubek…

Oczywiście należy dobrać odpowiednią szczoteczkę i pastę. Lekarze stomatolodzy są podzieleni, co do stosowania płynów do płukania jamy ustnej. Coraz więcej informacji dostępnych w sieci, mówi o rakotwórczym działaniu takich środków, tym bardziej w przypadku stosowania u małych dzieci, stosowanie takich płynów nie jest zalecane. Podobnie jeśli mowa o nici dentystycznej, którą można zaproponować, ale już troszkę starszemu dziecku. Dzieci same nie umyją zębów dokładnie, dlatego warto asystować i wytrwale uczyć naszego maluszka rzetelnego podejścia do tematu. Warto pamiętać, że jak dajemy dziecku butelkę na noc, to po wypiciu należy jeszcze raz umyć dokładnie zęby, zanim nasze dziecko położy się do snu.

Nawyki żywieniowe

Ważnym czynnikiem ochrony jamy ustnej i zębów naszych maluszków są również odpowiednie nawyki żywieniowe. Woda zamiast soków. Oczywiście na napoje gazowane nie ma miejsca w dziecięcym menu. Podobnie słodycze. Wiadomo! Nie wolno, ale no jak nie dać! Warto jednak trzymać się zasady, że słodyczy nie dajemy między posiłkami, tylko o określonej porze dnia tj. podwieczorek/deser.

Jeśli od małego będziemy trzymali się powyższych rad, to możecie być spokojnie, że wasze dziecko nie będzie marudziło, kiedy będzie musiało rano i wieczorem myć zęby. A jeśli z czasem dziecko będzie nudziło się w trakcie mycia zębów, to warto kupić nową szczoteczkę, tym razem z ulubionym bohaterem z bajek lub też wgrać aplikację na tablet, która łączy mycie zębów z grą zręcznościową. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest wspólne mycie zębów wraz z rodzicami!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s