Sezon grypowy w pełni

Krótki przegląd prasy regionalnej. Czy to w Wielkopolsce, na Pomorzu, Mazowszu, czy Śląsku. Wszystkie Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne informują o tym samym. Że rok 2018 jest rekordowym i jednym z najwyższych zachorować na grypę. Ale to nie wszystko. Również krztusiec, który zaatakował szczególnie dzieci.

To jeszcze nie koniec zimy

Wyludnione żłobki i przedszkola, długotrwałe infekcje, kichanie, smarkanie i kasłanie. Przenoszenie choroby drogą kropelkową…i tak już od kilku tygodni. Mało tego powrócił krztusiec, a właściwie parakrztusiec. Cześć dzieci choruje pomimo szczepień. Pytanie zatem po co szczepić? Dzięki temu nasze dzieci przechodzą chorobę łagodniej, nie mniej jednak warto pamiętać, że jeszcze przez 6 miesięcy może pokasływać i ewentualnie zarażać inne dzieci! Z grypą podobnie. Zachorowanie za zachorowaniem.

Ważne objawy

Ważny jest rodzaj kaszlu, wydzieliny z nosa, czy też wysokość temperatury. Po tym właśnie poznamy, czy to przeziębienie, czy już grypa. W tym miejscu warto zachęcić rodziców do „działań prewencyjnych”, a nie od razu podawanie dziecku paracetamolu na zbicie gorączki. Po pierwsze mamy w naszym społeczeństwie tendencje do lekomanii, a po drugie nasze dziecko nie powinno przyjmować dużej ilości antybiotyków, bo z czasem bakterie i wirusy zaczynają się uodparniać i mutować, a nam wkrótce w apteczce zostanie ketonal, którego będziemy używać do najmniejszej dolegliwości i bólu. Warto spróbować starych babcinych sposobów (syrop z cebuli i cukru, czy też syrop z cebuli, imbiru, miodu i cytryny). Co ważne podczas krztuścowego kaszlu warto jest dziecku ochłodzić organizm (otworzyć okno, wyjść na dwór, czy też dać do zjedzenia loda), nie do pomyślenia w przypadku przeziębienia, czy grypy.

Ostrożnym być

Za kilka dni minie ostatnia fala mrozów w Polsce. Temperatury w okolicach 10 stopni Celcjusza + słoneczna pogoda, to oznaka zbliżającej się wiosny, warto jednak nie popadać jeszcze w hura optymizm. To także jest niebezpieczny okres dla naszych dzieci, łatwo o przeziębienie. Zdrowie naszych dzieci jest njaważniejsze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s