Zanieczyszczenie powietrza, a nasze dzieci

Zanieczyszczenia powietrza, czy też smog to nie tylko wymysł mediów i wielkie lobby firm produkujących np. oczyszczacze powietrza, ale niestety stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, przede wszystkim osób starszych i dzieci. Dlaczego? – Dzieci charakteryzuje większa wentylacja minutowa, czyli większa liczba oddechów na minutę w porównaniu do dorosłych. Tym samym w ciągu minuty aspirują więcej substancji toksycznych do dróg oddechowych – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Nie lekceważmy smogu

Wydaje się, że najlepszą obroną przed smogiem byłoby zamknięcie okien i schowanie się w domu. Niestety nie zawsze jesteśmy bezpieczni także tam, gdyż zanieczyszczenia atmosferyczne poprzez okna czy wentylację przedostają się do pomieszczeń. Jak zatem można pomóc sobie i dziecku oddychać zdrowszym powietrzem? Oczywiście warto wspierać aktywności na rzecz profilaktyki generalnej, ale należy też wziąć sprawy w swoje ręce i wyposażyć dom w odpowiedni oczyszczacz powietrza. Wtedy można też pozostawać w domu i unikać podróży w okresach największego zagrożenia smogiem.

Przerażające dane

Podczas alarmów smogowych o prawie 12% wzrasta częstotliwość zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. To bardzo dużo. Smog ma wpływ na rozwijający się układ oddechowy dzieci. Rozwój płuc trwa u dzieci do 6-8 roku życia. Każde narażenie na toksyczne związki w tym okresie skutkuje upośledzonym rozwojem, który wpływa na funkcję układu oddechowego w późniejszym wieku (do dorosłości). Podobny skutek może odnieść także toksyczne powietrze, powiedzmy z dymu papierosowego wdychane przez mamy spodziewające się dziecka. Ponadto dzieci mają nie w pełni wykształcony układ odpornościowy, co dodatkowo zwiększa podatność organizmu na toksyczny wpływ zanieczyszczeń dostających się do śluzówki, a co za tym idzie – większą liczbę sezonowych zakażeń.

Zdrowie naszych dzieci jest najważniejsze, zatroszczmy się zatem o ich przyszłość swoim codziennymi działaniami i poszerzaniem swojej wiedzy dotyczącej zanieczyszczenia powietrza i ochrony środowiska naturalnego.

Dla firmy Abena ekologia jest bardzo ważna. Nie tylko sami wdrażamy i stosujemy procedury, ale także wymagamy tego od naszych partnerów i dostawców. Więcej o działaniach Abena na rzecz ochrony środowiska na stronie.

Jedna myśl w temacie “Zanieczyszczenie powietrza, a nasze dzieci

  1. zobaczcie co robią niektóre dobre żłobki i przedszkola https://www.youtube.com/watch?v=Eu-37hOS19s
    kupują oczyszczacze powietrza. ważne tylko by były to profesjonalne oczyszczacze przeznaczone do pracy w takich dużych powmieszczaniasz gdzie jest 15-20 osób/dzieci. niestety wiele jest przypadków, gdzie np. miasta kupują tanie badziewie za kilkaset złotych, takie które jest przeznacozne do pracy w domu (2-4 osoby) i potem się cieszą że tanio

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s