Jak dbać o małe oczka, noski i uszka?

Noworodek to krucha, maleńka i delikatna istota, której nie chcemy skrzywdzić, a w czasie pielęgnacji i mycia robić wszystko jak najlepiej. Tak, żeby nie uszkodzić delikatnego ciała. Zatem jak umyć oczka, żeby ich nie podrażnić? W jaki sposób oczyścić nosek maluszka oraz jak myć uszy, żeby przypadkiem brzdąc się nie przeziębił?

Jak dbać o oczka maluszka?

Oczy naszego bobasa należy codziennie przemywać, dzięki temu nie tylko zapewniamy odpowiednia higienę, ale także zapobiegamy ewentualnym infekcjom bakteryjnym. Oczy maluszka są delikatne i widzą świat ok. 30 razy mniej ostro niż dorosły. Oczy dopiero przyzwyczajają się do otoczenia i aklimatyzacja to ogromne wyzwanie i wysiłek. Unikaj ostrego słońca, jaskrawego światła i dymu papierosowego. Najlepsze do codziennego przemywania są sterylne gaziki i sól fizjologiczna. Podczas przemywania należy odchylić główkę dziecka na bok oraz myć oko ruchami od zewnątrz do środka, do kącika oka, gdzie zbiera się najwięcej zarazków i bakterii. Do powtórzenia czynności użyj nowego gazika. Jeden ruch to jeden gazik! Nie rozprzestrzeniaj bakterii po całej buzi maleństwa.

Jak czyścić uszka?

Pamiętaj, że u zdrowego bobasa ucho oczyszcza się samo! Woskowa wydzielina zasycha, przesuwa się na zewnątrz i wypada z przewodu słuchowego, nam pozostaje jedynie dbanie o prawidłową higienę ucha. Podobnie jak w przypadku oczu. Najlepsze są gaziki i sól fizjologiczna. W tym przypadku jednak wacik nie powinien być zbyt mocno nawilżony. Delikatnie…powtórzę, delikatnie odegnij ucho i przetrzyj obszar za małżowiną. To tu zbiera się sporo bakterii, resztek maści i oliwek, które nie czyszczone stają się świetnym miejscem dla bakterii. Na koniec zbierz drobne zanieczyszczenia z zakamarków małżowiny i wydzieliny dookoła otworu uszka. I teraz ważna rzecz! Nigdy nie używaj patyczków do uszu! W przypadku spray’ów zaś bądźmy bardzo uważni i czytajmy dokładnie zalecenia producent i instrukcję obsługi.

Jak czyścić nosek?

Nos podobnie jak ucho potrafi czyścić się sam. Błona śluzowa produkuje wydzielinę, która wyłapuje wszelkie bakterie, wirusy i roztocza i dzięki rzęską wydala na zewnątrz. Problem jest wtedy, gdy błona śluzowa jest wysuszona lub gdy zanieczyszczeń jest tak dużo, że mały organizm nie potrafi sobie z tym poradzić. Zatkany nosek to również problemy z oddychaniem i ssaniem piersi, a przez to maluszek jest rozdrażniony i zmęczony (meczący również). Warto zatem dbać o odetkany nosek. Przed czyszczeniem noska, umyj swoje ręce dokładnie. Nie roznosimy zarazków! Nie używaj także patyczków higienicznych, bo możesz uszkodzić błonę śluzową. Na rynku jest sporo dostępnych produktów, rodzina i znajomi na pewno polecą Ci dobry produkt, nie mniej jednak przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi i dawkowanie. Jako ciekawostkę powiemy, że początkowo dziecko poznaje swoją mamę po zapachu…czyli Drogie Mamy, już wiecie dlaczego warto dbać o czysty nosek naszego bobasa 🙂

Więcej o produktach dla dzieci oraz pielęgnacji ciała naszych maluszków, na stronie Bambo Nature Polska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s