Sen to zdrowie

Sen, jak i również drzemka, dla naszego maluszka jest ogromnie ważna! Wtedy nasze dziecko rośnie, uspokaja się, a jego główka próbuje sobie ułożyć wszystko, to co przed chwilą widziały małe oczka, powąchał nosek, czy też dotknęły rączki. Dla bobasa atrakcji związanych z poznawaniem świata jest całe mnóstwo, dlatego nie dziwmy się,  że nasze maleństwo chce troszkę odpocząć, po wyczerpującej, codziennej przygodzie.

Zdrowy sen maluszka

Po pierwsze duże zmęczenie powoduje u dziecka rozdrażnienie i rozbudzenie, dlatego zalecana jest dzienna drzemka, która pozwoli spokojnie zasnąć naszemu maluszkowi w nocy! Proste prawda? „Nie przeciągamy maluszka”. Pozwólmy wypocząć w dzień, najlepiej po obiedzie. Ważne by obserwować dziecko i korygować godziny pobudek i snu, tak aby trzymać się sztywno godzin, w których kładziemy dziecko spać. Pomoże nam to w lepszym wychowaniu dziecka, narzuca dyscyplinę, ale także daje nam chwilę dla siebie. Oczywiście dziecko nie powinno spać w dzień zbyt długo, wtedy może mieć problemy z zaśnięciem w nocy.

Niespokojny sen

Przyczyn dla których nasz maluszek nie śpi dobrze w nocy, czy też miewa koszmary może być sporo. Zanim przejdziemy o omówienia tych „poważniejszych” warto jest wykluczyć te oczywiste. Nasz bobas może źle spać jeśli ząbkuje, jest mu zbyt gorąco, w trakcie dnia miał sporo mniejszych drzemek lub po prostu uwiera go ubranko lub metka w ciuszku (warto zawsze odciąć metkę tuż po pierwszym praniu).

Dzieci lubią rytuały, także te dotyczące snu

Ważny jest powtarzalny schemat zasypiania, który się sprawdza. Jeśli maluszek potrzebuje 20 minut bujania do snu, to niech tak będzie. Jeśli nasz bobas musi zasnąć przy piersi, mimo że nie jest już głodny, to niech tak zasypia. Najważniejsze jest obserwowanie małego dziecka oraz warto pamiętać, że ten mały organizm reaguje i „łapie” wszystko również szybko co dorosły człowiek. Z tą różnicą, że dla dziecka jest to nowum, a jego organizm cały czas się rozwija. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze i spokojnie spało, to zagwarantuj cisze i spokój, tak aby mogło prawidłowo się rozwijać. Bo przecież nasze maleństwo kiedy śpi, to rośnie.

A co z drzemkami w czasie dnia?

Dzienna drzemka sprawia, że nasz maluszek wyrabia w sobie dobre nawyki, ale i wspomaga swój rozwój umysłowy. Mowa tu o koncentracji i odporności. Przemęczony organizm trudniej stawia czoła infekcjom i przeziębieniom. Brak snu, to brak koncentracji, podobnie jak u dorosłych. Powoduje to niedokładne wykonywanie czynności, ospałość i niedbalstwo. Co w konsekwencji może frustrować bobasa, a to już prosta droga do zaniżania samooceny. Dziecko ma problemy z wykonywaniem prostych czynności dokładnie. Dzienne drzemki pozwalają również utrzymać idealną wagę naszego malca. Niewyspanie, to podwyższone hormony, które odpowiadają za apetyt. Dziecko je więcej niż powinno.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s