Czytanie dzieciom na dobranoc, czyli lektura obowiązkowa dla każdego rodzica

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci już od małego mają dostęp do telewizora, smartfonu, czy tabletu, czytanie książek odchodzi na drugi plan. Bo jest czasochłonne, usypiające, a przecież lepiej jest włączyć bajkę na smartfonie. Warto jednak uświadomić sobie, że czytanie bajek, to same korzyści, jakie?

Czytanie buduje naszą więź z dzieckiem

Wspólne spędzania czasu z naszymi dziećmi, w cichych, bezpiecznych warunkach, to dla małego człowieka coś wyjątkowego, coś co ma ogromnie duże znaczenie. Dzieci uwielbiają przytulać się do rodziców, czuć ich bliskość. Zresztą rodzice mają podobnie, prawda?

Czytanie rozwija wyobraźnię i umysł dziecka

W przypadku słowa czytanego umysł naszego dziecka musi daną, usłyszaną sytuację lub słowo sobie wyobrazić. W przypadku smartfonów i tabletów obraz i dźwięk już jest podany, więc umysł dziecka nie musi myśleć. I to jest główna i diametralna różnica. Czytanie rozwija umysł i wyobraźnię dziecka, nowe technologię hamują jego rozwój. Mózg dziecka, dzięki czytaniu zaczyna kształtować także wiele ważnych umiejętności, takich jak poprawna mowa, zdolności językowe, pamięć czy dostrzeganie powiązań przyczynowo-skutkowych.

Buduje inteligencję emocjonalną

Fabuła bajek często sprawia, że nasze dziecko poznaje i rozpoznaje nowe emocje, zaczyna je nazywać, a tym samym uczy się, radzić sobie z nimi. Empatia, pomoc, zazdrość, czy miłość to emocje, które należy pomóc dziecku przeżywać.

Czytanie jest dobre na sen

Przyznam rację. Czytanie jest dobre na sen, zarówno dla osoby której czytamy, jak i dla samego czytającego. To akurat mogę potwierdzić, bo nigdy nie udało mi się dokończyć czytania, a wielokrotnie zasypiałem równo lub dużo wcześniej niż moje dziecko:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s