Waga, nadwaga, niedowaga i waga urodzeniowa… z jedzeniem na Ty!

Ile powinno ważyć nasze dziecko? Czy niejadki zawsze mają niedowagę? Kiedy zacząć się martwić? Każdy rodzic jest dumny i radosny, gdy jego dziecko zajada wszystko co mu się podsunie pod nos. Oczywiście w dzisiejszych czasach warto ‘walczyć o jak najdłuższe nie podawanie” dzieciom napojów, przekąsek i tzw. śmieciowego jedzenia, choć to trudne, w późniejszym okresie organizm naszego dziecko zyska podwójnie.

No, ale skoro mówimy już o zdrowiu i jedzeniu, to właściwie jaka jest odpowiednia waga naszego dziecka. Z jednej strony słyszymy, żeby dziecko nie jadło źle i za dużo, bo później będzie miało tendencje do tycia i złych nawyków żywieniowych, a z drugiej strony, jak nasze dziecko przez kilka dni ma mniejszy apetyt , to zaczynamy się martwić, czy wszystko w porządku. Złotego środka nie ma!

W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie dotyczące wagi trzylatków. Bo to okres, kiedy nasze dziecko jest już coraz bardziej świadome otaczającego go świata (również kulinarnego), to także moment, gdy dziecko rośnie trzy razy wolniej niż wcześniej i kiedy może nie przybierać na wadze lub bardzo nieznacznie (ok.200 g miesięcznie).

Siatka centylowa

Do zmierzenia odpowiedniej wadzi naszego dziecka, warto skorzystać z siatki centylowej. Waga między 25. a 75. centylem jest w normie, poniżej 10. centyla mówimy o wadze poniżej normy, a poniżej 3. Mamy do czynienia ze skrajną niedowagą. Warto także zwrócić uwagę na wagę urodzeniową. Dzieci z małą wagą w pierwszych kilkunastu miesiącach zaczną szybko i dużo przybierać, tak żeby około 3. roku życia dogonić swoich większych rówieśników. Dogonić, ale nie przegonić. Najważniejszy jest równomierny przyrost wagi! Nawet jeśli wygląda, że ma niedowagę lub nadwagę, to może po prostu ma takie predyspozycje genetyczne i nie ma co niepotrzebnie się zamartwiać. Gorzej jeśli po wprowadzeniu stałych pokarmów zaczęło nagle gwałtownie przybierać na wadze.

Nadwaga

I tu najczęstszym powodem jest wcześniej wspomniane „śmieciowe jedzenie”. Napoje gazowane, soki, które z sokami nie mają nic wspólnego, frytki, pizza, chipsy, przekąski…długo by wymieniać. Wszystko to sprawia, że jeśli waga dziecka jest powyżej 90. centyla, a wzrost poniżej 50. centyla, należy wybrać się do lekarza. Pod żadnym pozorem nie próbuj samemu stosować diety. Do specjalisty należy udać się także w przypadku, gdy dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Dla rodziców jeszcze jedna mała uwaga. Dzieci lubią mieć wybór, są coraz bardziej świadome lub po prostu mają mniejszy apetyt, także nie zniechęcajmy i nie zmuszajmy ich na siłę do jedzenia. Ni stawiajmy warunków typu, jak zjesz to włączę bajkę lub jak nie zaczniesz jeść, to wyłączę telewizor!  Jedzenie powinno być przyjemnością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s