Skaza białkowa u niemowlaka. Czy jest czym się zamartwiać?

Między 2. tygodniem, a 3.miesiącem życia naszego maluszka, na jego ciele może pojawić się wysypka. Na policzkach, za uszami, czy też na całym tułowiu. Skazie białkowej często towarzyszy także kolka, wymioty, liczne ulewania, czy też problemy z wypróżnianiem się dziecka (nawet biegunki z krwią). Kolejnymi objawami są także atopowe zapalenie skóry, czy też sapka oraz świszczący oddech, ale bez gorączki. Czyli całkiem sporo niepokojących objawów, które mogą zaniepokoić młodych rodziców.

Co zatem robić?

Nie panikuj. To tylko alergia! Wiem, że łatwo jest powiedzieć, ale lekarz pierwszego kontaktu powinien szybko rozpoznać skazę białkową. Wysypka i brak temperatury, to dwa główna objawy, które są podstawą diagnozy. Organizm każdego człowieka rozpoznaje wirusy i bakterie jako substancje zagrażające zdrowiu, stąd też układ immunologiczny rozwija stan zapalny. Podobnie jest w przypadku skazy białkowej. Niektóre dzieci są bardziej podatne na alergie, nie tolerują różnych substancji itp., stąd też występuje większe ryzyko występowania alergii, a w przypadku skazy białkowej mówimy o produktach pochodzenia mlecznego.

Jak unikać, zmniejszyć ryzyko?

Po pierwsze już matka karmiąca piersią powinna odstawić niektóre produkty mleczne, czy też jajka i orzechy, tak aby zmniejszyć ryzyko powstawania skazy białkowej. Jeśli matka nie karmi piersią, to niemowlak powinien pić specjalne mleko (HA). Potem oczywiście trzeba eliminować „podejrzane „produkty z diety dziecka i obserwować, czy objawy alergiczne ustąpiły. Tzw. dieta eliminacyjna może uchronić nasze dziecko przed uczuleniami na kolejne produkty, co w dłużej perspektywie może prowadzić do astmy tzw. marsz alergiczny. Co warto jeszcze wiedzieć, to fakt, że około trzeciego roku życia skaza białkowa powinna zaniknąć samoistnie. Jeśli nie, to utrwalona w organizmie zachowa się jako alergia na dany produkt/grupy produktów już na całe życie.

Zmiany alergiczne na skórze warto smarować lekami na receptę zapisanymi przez lekarza lub też dermokosmetykami bez recepty, które idealnie spełniają swoje zadanie w przypadku podrażnień skóry alergika. Więcej o produktach dla najmłodszych na www.bambonature.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s