Jakie kosmetyki dla noworodka?

Odpowiedź jest prosta! Im mniej tym lepiej. W sumie na tym moglibyśmy zakończyć, jednak nie po to firmy kosmetyczne wydają fortunę na badania i rozwój oraz marketing, żeby młodzi rodzice nie kupowali ich produktów. Warto jednak pamiętać o drugiej zasadzie, która jest ściśle połączona z tą pierwszą, a mianowicie, kosmetyki dla dzieci stosujemy, ale tylko wtedy kiedy jest taka uzasadniona potrzeba.

Uzasadniona potrzeba, czyli co?

Ze względu na fakt, że skóra niemowlaka jest niedojrzała, dermatolodzy przestrzegają przed stosowaniem kremów, balsamów, szamponów, czy mydeł. Uzasadniona potrzeba, to m.in. podrażniona pupa i w tym przypadku zalecane jest stosowanie maści z cynkiem (warto dodać, że Abena Polska posiada w swojej ofercie taki produkt – sprawdź). Bez wątpienia do listy produktów, które możemy darować naszemu maluchowi, warto dopisać patyczki i spray do uszu, szampon i puder do pupy.

Warto zapamiętać

Kosmetyków dla dzieci, nie należy stosować jednak bezmyślnie. Muszą być dostosowane do wieku dziecka, a także posiadać atest i być hipoalergiczne. Hipoalergiczne, czyli takie które sprawdzają się w przypadku alergików, ale także u dzieci, które nie są obciążone uczuleniem. Co do atestów, produkt powinien posiadać certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny.

Była mowa o liście produktów, które warto skreślić, teraz krótka informacja, o tych które zdecydowanie warto brać pod uwagę, np. w przypadku kiedy przygotowujemy wyprawkę. Czyli, krem ochronny do pupy, sól fizjologiczna i gaziki jałowe, balsam nawilżający i płyn myjący. Oczywiście oliwka i chusteczki nawilżające (oferta Bambo Nature dostępna jest na stronie). Niektórzy dermatolodzy polecają Octenisept, z własnego jednak doświadczenia dodam, że w przypadku młodszego syna produkt się sprawdził, u starszego zaś „był kompletną porażką”, która zamiast przyspieszyć gojenie się i odpadanie kikutu pępowiny, współtworzył stan zapalny wokół pępka. Więc bez wątpienia produkt ten na obowiązkowej liście kosmetyków widnieć nie musi, tym bardziej, że zamienników jest co najmniej kilka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s