Stopy maluszka w nocy – przegrzewamy, czy chłodzimy?

Na naszym blogu Abena Bambo Nature, nie raz już pialiśmy o stopach i nóżkach naszego maleństwa, teraz warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii związanej ze stopami i  naszym bobasem. Upalne lato oraz liczne „wirusówki” szalejące na podwórkach i przedszkolach sprawiły, że rodzice zaczęli zastanawiać się, czy warto jest zakładać dzieciom skarpetki do snu? Czy to dobry, czy zły pomysł? Czy w upalne dni i noce raczej przegrzewamy nasze dzieci, czy wręcz przeciwnie,jest im zimno, a co za tym idzie „łapią przeziębienie”? 

Przegrzewamy, czy chłodzimy?

Każde dziecko jest inne, podobnie jak dorosły. Ktoś lubi w nocy bardziej się odkrywać, inny ktoś musi cały czas być przekryty lub np. zasypia tylko na lewym boku. Podobnie jest dziećmi. Istnieje silny związek między termoregulacją i snem. W przypadku dzieci należy tę zależność szybko „wyłapać” i stosować,  tak aby nasz maluszek,a później dziecko w nocy czuło się komfortowo.

Spokojny sen

Naukowcy dowodzą, że zbyt wysoka temperatura ciała powoduje  zwiększenie ilości pobudek i spłycenie snu. Tak więc maluszkom zalecane jest nakładanie tylko jednej warstwy śpioszków lub ewentualnie jednej warstwy ciuszków więcej niż mają dorośli. Warto dodać, że dzieci śpiące z rodzicami we wspólnym łóżku, powinny być ubrane dosyć lekko, leżąca obok mama lub tata, to dla dziecka dodatkowe źródło ciepła. Zaśnięcie poprzedzone jest rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, w oddalonych od serca częściach ciała oddalonych od serca, czyli jeśli jest nam zimno w stopy lub dłonie, to znaczy, że naczynia krwionośne kurczą się, a to wydłuża zasypianie. Warto zatem wziąć to pod uwagę, gdy  zakładamy skarpety po kąpieli.

Chłodna głowa+ciepły tułów+swobodne stopy

Wzór do zastosowania dla każdego młodego rodzica. Jak wspominaliśmy wcześniej, każdy przypadek jest inny, tak więc warto zadbać o stosowanie tej reguły także latem, bo nocne przechłodzenie może powodować katarek, a w przypadku małych organizmów, które dopiero przystosowują się do zmieniającego się wokół nich środowiska, może być prost droga do przeziębienia.

Więcej o pielęgnacji stóp maluszka we wpisie na blogu Bambo Nature.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s