Kolka u niemowlaka

Kolka – prawdziwe szaleństwo. Nie ten, kto tego nie przeżył. Nieprzespane noce, ciągły płacz dziecka, bezradność, narastający stres i zakłopotanie. Czyli kolka właśnie!

Objawy

Co, jak co, ale kolkę trudno jest nie zauważyć, ba…ona wdziera się z impetem,a nasze maleństwo codziennie lub kilka razy w tygodniu mocno płacze, pomimo zaspokojenia wszystkich jego podstawowych potrzeb. Podczas napadu kolki niemowlę podkurcza nóżki, napina brzuszek i pręży całe ciało, a buzia jest czerwona. Najczęściej w godzinach wieczornych. Warto dodać, że atak kolki może zakończyć się gazami lub zrobieniem kupki.

Po poradę do lekarza

Warto dodać,że bóle brzuszka często mogą być objawem różnych chorób, które należy wykluczyć podczas wizyty u lekarza. Kolka to nie choroba, ani też patologia, co więcej w aptece nie znajdziemy leków na kolkę, a jedynie preparaty zmniejszające bóle i wzdęcia. naukowcy i lekarze jeszcze nie odkryli co jest powodem powstawania kolki. Czy są to złe nawyki żywieniowe, niedojrzałość układu pokarmowego lub nerwowego, czy po prostu zbyt duża ilość połykanego powietrza w organizmie?

Co może dziecku pomóc?

Jak pisaliśmy leku brak, warto jednak spróbować przygotować dziecku ciepłą kąpiel, wyciszyć dziecko, ograniczyć mu bodźce dźwiękowe i świetlne, napoić herbatką z koprem włoskim lub wykonać masaż brzuszka przez około dziesięć minut zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli i to nie pomoże można ułożyć dziecko na brzuchu i masować kolistymi ruchami jego plecy lub ułożyć noworodka na plecach i podginać jego kolana do brzuszka. Położenie ciepłej pieluszki lub termoforu na brzuszek dziecka też jest dobrym pomysłem, jednak najlepszym po prostu przytulić maleństwo i być z nim w tych trudnych dla niego chwilach.

Bobas w ten sposób zapomina o stresie, który łatwo również wyczuwa kiedy rodzice są podenerwowani. Dlatego spokój i cierpliwość to podstawa, nie dawaj dziecku kolejnych powodów do niepokoju. Kolka po kilku, kilkunastu tygodniach minie!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s