Mój pierwszy ząbek

Pierwszy ząbek pojawia się, gdy maluszek ma sześć, siedem miesięcy, choć bywa i tak, że dopiero w dziesiątym miesiącu. Nie ma reguły, nie zamartwiaj się, czasami bywa, że zęby wyrzynają się już w piątym miesiącu. Natura robi to po swojemu, także uwarunkowania genetyczne sprawiają, że w niektórych przypadkach dzieje się to szybciej, w innych wolniej.

Kiedy pierwszy ząbek?

Kiedy Twój maluszek wkłada grzechotkę lub inne zabawki do ust, ma kłopoty z zaśnięciem, jest kapryśny, dostał wysypki na podbródku lub ustach, odrzuca pierś matki, a do tego zwiększa się u niego potrzeba ssania, to jest to znak, że u bobasa rozpoczyna się ząbkowanie. Co jeszcze? Obrzęk dziąseł, czerwone poliki, ślinotok i wyciek z nosa. Ząbkowanie u dziecka, z reguły zaczyna się około szóstego miesiąca życia (siekacze), następnie pojawiają się górne i boczne zęby, a około 18 miesiąca wyrzynają się kły. Na koniec dolne trzonowce. Jest to nowy proces w życiu Twoim i Twojego maluszka, więc warto być na bieżąco z lekarzem, który wykluczy inne powikłania, tym bardziej że ząbkowanie nierozerwalnie związane jest z gorączką.

Ból obowiązkowy

Ząbkowanie dla maluszka nie jest przyjemne, ale jest kilka sposobów żeby ulżyć naszemu dziecku. Gdy brzdąc nie chce jeść, należy wrócić do pokarmów o gładszej konsystencji lub jeśli jest już starsze, to zaleca się podawanie schłodzonego jogurtu lub twarożek. Dobry rozwiązaniem jest także kisiel lub zamrożona marchewka. Warto również zaopatrzyć się w żel na ząbkowanie, który pomaga przy karmieniu/ssaniu piersi. Zaopatrz się również w sporą ilość gryzaczków, czasami daj maluszkowi czysty palec do pogryzienia. Na spokojny sen oczywiście najlepsza jest mama, która przytuli i ukołysze do snu. Kiedy to nie dział można spróbować również herbatki z melisy. W ostateczności paracetamol. Gdy temperatura dziecka jest wysoka należy skonsultować się z lekarzem.

„Umyć zęby musi każdy z nas…”

Wiele osób uważa, ze mleczaki to zęby przejściowe, o które nie trzeba zbytnio się troszczyć. Błąd. Higiena zębów i jamy ustnej jest bardzo ważna! Należy szczotkować od małego ząbki. Warto kupić odpowiednią pastę oraz nakładkę na palce ze silikonowym włosiem. normalną”, miękką szczoteczkę dla dzieci zaczniesz stosować dopiero, gdy dziecku wyjdą cztery ząbki. Jeśli od małego zatroszczymy się o ząbki naszego maleństwa, to możemy być pewni, że w przyszłości będzie miało zdrowe i białe zęby, a także piękny uśmiech.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s