Problemy wcześniaków

Do napisania tego wpisu zainspirowały mnie ostanie wydarzenia. Jakiś czas temu, w Bytomiu przyszły na świat pięcioraczki, wcześniaki. W momencie pisania tego wpisu dwójka z dzieci już nie żyje! W przypadku wcześniaków trudno jest mówić o prognozach.  Lekarze zawsze mówią „na teraz”, bo nie można przewidzieć, co w przypadku tak małego i jeszcze nie rozwiniętego organizmu wydarzy się za kilka, -kilkanaście godzin.

Liczy się nie tylko szczęście

Współczesna medycyny potrafi utrzymać przy życiu już wcześniaki, które urodziły się w 23.tygodniu życia, jednak najlepszy sprzęt i neonatolodzy nic nie pomogą, jeśli maluszek nie jest zbyt silny i nie ma góry szczęścia. Wiem co piszę,bo sam jestem wcześniakiem. W Polsce przedwczesne porody nie należą do rzadkości, ok.8%, a i procent zgonów wśród wcześniaków z każdym kolejnym rokiem maleje. Postęp medycyny, świadomość rodziców oraz coraz większa ilość cięć cesarskich…to plusy, jednak są i minusy, a mianowicie powikłania i choroby związane z wcześniactwem. A o zakażenia nie trudno, bo ciało malucha pokrywa cienka skórka, przez którą prześwitują drobne naczynia. Tkanki podskórnej jest mało i nie potrafi jeszcze zapewnić utrzymania stałej temperatury, stąd też rola inkubatorów i podgrzewanych łóżeczkach.

RDS, NEC, Botalla i inne…

40-krotnie większa możliwość występowania opóźnienia rozwoju umysłowego i psychomotorycznego, choroba siatkówki w przypadku prawie każdego wcześniaka, krwawienie śródczaszkowe (najczęściej do komory mózgu), martwicze zapalenie jelit (nie do końca rozwinięty układ pokarmowy), Botalla, czyli z powodu ogólnej niedojrzałości organizmu, przewód tętniczy często pozostaje drożny, powodując mieszanie się krwi nieutlenowanej (z pnia płucnego) z natlenowaną (z aorty), co prowadzi do duszności. Jeszcze wymieniać? Dysplazja oskrzelowo-płucna oraz RDS, czyli zespół niewydolności oskrzelowej.

Jak widać chorób i zagrożeń dla nie do końca jeszcze rozwiniętego małego człowieka, jest całe mnóstwo. Współczesna medycyna radzi sobie coraz lepiej, jednak ważna jest także świadomość matek, jak i po prostu masa szczęścia, bo przyjść na świat w zdrowiu, to wcale nie taka łatwa sprawa!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s