Stulejka – bolesny problem u chłopców

Stulejka fizjologiczna u niemowlaków leczy się samoistnie. Prawidłowy proces rozluźniania się skóry napletka, a następnie odklejanie od żołędzi następuje naturalnie. Jeśli chłopczyk ma trzy lata, powinno widać chociaż część żołędzia. Jeżeli nie, należy rozpoznać opóźnienie procesu rozluźniania się napletka – przetrwałą stulejkę fizjologiczną.

Co jeśli mamy problem?

Na początku domowe sposoby, czyli delikatne odprowadzanie napletka do momentu oporu przy codziennej kąpieli, które ma przyspieszyć ustępowanie
stulejki. Gdy jest to nieefektywne, podejmuje się próbę leczenia maściami sterydowymi. Choć zanim tozrobimy polecamy stosowanie maści nawilżającej bez sterydów w pierwszej kolejności (np. Linomag). Maść aplikuje się w miejscu przewężenia napletka (białawy, okrężny pierścień) dwa razy dziennie przez ok. 4-6 tygodni. W przypadku stulejki patologicznej jedynym postępowaniem jest zabieg chirurgiczny.

Warto dodać, że są różne metody „działania” wobec napletkau niemowlaków. Sam mam dwóch synów, o małej różnicy wieku i zalecenia chłopców jeszcze rok, dwa, czy cztery lata temu były inne niż obecnie. Jedni lekarze i panie położne mówią, że przez pierwszy rok, czy nawet dwa lata nie należy „ściągać” chłopcu skórki z siusiaka (żeby nic nie uszkodzić), innym razem słyszałem, że należy od 6 msc. powoli i delikatnie ‚próbować” ściągać skórkę, bo zbiera się nam brud, który może wywoływać infekcje.

…no i bądź tu człowieku mądry!? W Internetach także milion porad i rad, z których nic sensowanego nie można wywnioskować. Jako rodzic dwóch chłopaków, którzy mieli mniejsze lub poważniejsze problemy z napletkiem, mogę jedynie doradzić „indywidualn podejście do tematu”, higienę oraz nie robienie niczego na siłę, aby nic nie uszkodzić. W przypadku większych problemówdobrym rozwiązaniem sąmaście nawilżające, o których wspominałem wcześniej, ale nie te ze sterydami.

Chirurgia obowiązkowa

Mamy dwie metody do wyboru: plastyka napletka lub obrzezanie. Plastyka napletka polega na wycięciu zbliznowaciałego obwodu, tak aby jego część pozostała i pokryła częściowo lub całkowicie żołądź. Minusem tej metody może być ponowne zbliznowacenie i zwężenie napletka, prowadzące do powtórnej stulejki. Obrzezanie to całkowite wycięcie napletka – żołądź jest całkiem odsłonięta. Dla dużej części rodziców to minus tego postępowania. Plusem jest to, że na pewno po tym zabiegu nie będzie powikłania typu ponowna stulejka.

Nie lekceważ problemu

Rak prącia, przenoszenie chorób drogą płciową, czy problemy z seksem, to następstwa w wieku późniejszym,u dzieci zaś nie leczony problem ze stulejką, to m.in. stany zapalne, bliznowacenie oraz przeszkoda w odpływie moczu. Czyli bardzobolesne dolegliwości, z którymi nasze dzieci muszą zmierzyć się już na początku swojej przygody ze światem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s