Czytanie dzieciom na dobranoc, czyli lektura obowiązkowa dla każdego rodzica

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci już od małego mają dostęp do telewizora, smartfonu, czy tabletu, czytanie książek odchodzi na drugi plan. Bo jest czasochłonne, usypiające, a przecież lepiej jest włączyć bajkę na smartfonie. Ale przecież czytanie bajek to same mnóstwo korzyści, jakich?

Po pierwsze, drugie i trzecie

Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych, pobudzanie wyobraźni oraz budowanie więzi emocjonalnej z naszym dzieckiem. Te trzy korzyści są najważniejsze, o pozostałych napiszemy później, każdy rodzic powinien jednak wiedzieć, że im więcej książek przeczyta dziecku, tym więcej nasza pociecha pozna i zapamięta nowych słów. A tym samym pomożemy dziecku zbudować silne procesy myślowe, ułatwiają wyrażania swoich myśli i uczuć, co bez wątpienia będzie miało wpływ na wszystkie aspekty życiowe. Zapewniają dziecku umiejętność wypowiadanie się w sposób logiczny i obrazowy. Czytanie także pobudza. Pobudza wyobraźnię i pamięć, bo łączy nowe informacje z tymi, które dziecko już posiada, a to pozwala dziecku na tworzenie nowych obrazów i fantazji. Trzecie to więź. Zaspokajamy najważniejszą potrzebę rozwojową dziecka. Więź z rodzicami to fundament na całe życie.

Całe mnóstwo korzyści

Czytanie nie jest potrzeba pierwszego rzędu. Nie rodzimy się z tą potrzebą, jest przez ludzi nabywana, przez niektórych w większych, przez innych zaś w mniejszym stopniu. Tylko dzięki czytaniu od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wzbudzić w dzieciach zapał do książek i sprawić, by w późniejszym czasie czytało z przyjemnością. To bardzo ważne, bo czytanie to także rozwój empatii u naszego dziecka. Czytanie bajek pozwala na zrozumienie emocji, relacji międzyludzkich i uczuć, a także uczy się nazywać uczucia. Dzięki temu uczy się wrażliwości oraz rozpoznawania i rozumienia emocji kierującymi ludźmi. Czytanie to także świetna okazja do pokazania dziecku rozwiązań, przykłady z bajek mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym tj. zawsze warto walczyć do końca, nie poddawać się, być dobrym dla innych, bo dobro powraca, czy cierpliwość. Czytając, często dajesz dziecku gotowe do zastosowania wzorce radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Kształtujesz też nawyk zdobywania wiedzy i utrwala na całe życie.

Korzyści z czytania jest całe mnóstwo. Dajesz dzieciom pewność siebie oraz umiejętność radzenia sobie w życiu. Jedna godzinna dziennie, a tyle korzyści…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s