Idzie jesień. Szczepienia na grypę czas zacząć

Czy szczepionka przeciw grypie skutecznie zapobiega przed zachorowaniem i powikłaniami grypy? Kto może się zaszczepić? Czy w ogóle szczepić dzieci? Na tei inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poście na blogu Abena Bambo Nature.
Im szybciej, tym lepiej
Z epidemiologicznego punktu widzenia,ważne jest aby pacjenci mogli szczepić się przeciw grypie możliwie najwcześniej. Tuż porozpoczęciu sezonu szczepień. Dlaczego? Wszystko zależy od rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące szczepów, które wchodzą w skład szczepionek. Warto dodać, że w tym roku rekomendacja ta ukazała się z miesięcznym opóźnieniem w stosunku do lat ubiegłych, więc należy działać szybciej.
Kto powinien się szczepić?
Przede wszystkich szczepić powinny się zdrowe dzieci, od 6 miesiąca do 18 roku życia, a zwłaszcza maluszki od 6 do 60 miesiąca życia. Kolejną ważną grupą są seniorzy, osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), a także chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego. W grupie osób szczególnie narażone na powikładnia związane z grypą, to osoby z chorobami układu krążenia i nerek, a także o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV) i chorzy na cukrzycę (pisaliśmy o tym na blogu Abena 50+. Warto także wspomnieć o kobietach w ciąży lub planujących ciążę.
Jak i gdzie się szczepić?

Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy udać się do lekarza rodzinnego i jeśli ten nie zanotuje przeciwskazań do podania szczepionki, wypisze receptę na preparat, który można samodzielnie zakupić w aptece. Należy pamiętać, aby zakupiona szczepionka była odpowiednio transportowana (najlepsza będzie torebka termiczna dostępna w aptece). Przeciw grypie można zaszczepić się w każdym momencie trwania sezonu. Warto dodać, że w ciągu 7 dni od zaszczepienia wytwarzane są przeciwciała, których poziom wzrasta w miarę upływu czasu.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia można zapoznać się z listą obowiązkowych i zalecanych szczepień. Link do listy dostępny tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s