O dziąsła i zęby trzeba dbać!

Pierwsze wyrzynające się ząbki bez dwóch zdać należy czyścić, ponieważ nie są jeszcze w pełni zmineralizowane, a tym samym bardzo podatne na próchnicę. Stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Najważniejsze jest czyszczenie jamy ustnej przed nocnym spaniem.

Umyś zęby, umyć zęby musi każdy z nas!

Tak jak pisaliśmy we wstępie, zanim przejdziemy do zębów w pierwszej kolejności musimy zadbać o dziąsła. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem, który zwilża się w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Myjemy dziąsełka po każdym posiłku, zaś pierwsze ząbki mleczne wycieramy od strony warg, jak i języka. Około dwunastego miesiąca życia, kiedy wyrzynają się zęby boczne, które posiadają bruzdy i guzki należy wprowadzić delikatne szczotkowanie zębów.

Strzeż się próchnicy

Próchnica najczęściej dotyka dzieci nieprzestrzegające zasad higieny jamy ustnej. Bakterie należące do grupy Streptococcus mutants rozkładają resztki jedzenia zawierające cukier, powodując spadek pH w jamie ustnej do poziomu 5,5 i tym samym rozpuszczając szkliwo. Tak w skrócie można opisać proces powstawanie próchnicy. Ze względu na to że, zęby mleczne są zbudowane z cieńszej warstwy szkliwa, na próchnicę narażeni są przede wszystkim najmłodsi. Dlatego stomatolodzy apelują, żeby na pierwszą wizytę należy wybrać się jak tylko wyrżną się pierwsze ząbki, zaś regularne wizyty u specjalisty powinny odbywać się co 3-6 miesięcy, tak aby nie przegapić początków choroby.

Kiedy wprowadzamy pastę do zębów?

Tu sprawa nie do końca jest jasna! Choć lepiej napisać, do niedawna była mało jasna, dziś lekarze preferują wcześniejsze wprowadzenie pasty z fluorem o wyższym stężeniu, nawet u dzieci po pierwszym roku życia. Pasta o wyższym stężeniu fluoru gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie na delikatne dziecięce ząbki. Jednak i w tym przypadku także warto stosować się do pewnych zasad tj. nakładanie niewielkiej ilości pasty u dzieci, które nie potrafią same płukać oraz po szczotkowaniu należy zetrzeć z zębów dziecka resztki pasty wilgotnym gazikiem. Również warto pilnować, by dziecko nie ssało szczoteczki z pastą. Ba… to rodzice powinni szczotkować zęby, a nie małe dzieci!!I to jest najażniejszy błąd częstopopełniany przez rodziców. Dziecko nie do końca potrafi/chce dokładnie szczotkować ząbki, a przecież w walce z próchnicą nie o to chodzi, prawda!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s