Kiedy odpieluszkować dziecko?

Pieluszki do najtańszych nie należą! Im lepsze tym droższe? Nie zawsze. Warto zapoznać się z ofertą firmy Abena Polska, bo dla świadomych rodziców nie cena jest najważniejsza, a jakość produktu, komponenty z których pieluszka jest wytworzona (z produktów nie podrażniających skórę, nie uczulających itp.), czy dopasowanie do ciała naszego bobasa. Niekiedy jednak jak zsumujemy miesięczne wydatki na pieluszki, to wychodzi całkiem zacna sumka. Zatem im szybciej odpieluszkujemy nasze dziecko, tym szybciej zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na inne potrzeby dziecka…prawda?

Pieniądze to nie wszystko! 

Powyższy argument dotyczący oszczędności jest całkiem sensowny, jednak nie można brać go pod uwagę, bo odpieluszkowanie to proces naturalny i w przypadku każdego dziecka przebiega inaczej. Zmuszanie do korzystania znocnika lub nauka wołanie, gdy się chce skorzystać z toalety na dłuższą metę może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, a wystarczy stworzyć naszemu dziecku idealne warunki do ‚załatwiania się” a wszystko przyjdzie samoistnie. Dzieci obserwują rodziców, naśladują ich z przyjemnością, więc wystarczy być tego świadomym i pozwolić dziecku dojrzeć do tego kroku.

Psychiczna strefa komfortu

Każdy ma swoją strefę komfortu, rownież dziecko. Nawet żarty odnośnie „robienia kupy”, czy też „noszenia jeszcze pieluchy” mogą być dla małych dzieci bardzo stresujące. Dlatego unikajmy tego typu stwierdzeń o”negatywnym zabarwieniu”. Pozytywne, mające na celu naukę, jak najbardziej mile widziane. Dziecko powinno wiedzieć i znać swoją fizjologię np. „siusiak robi siusiu i jak jest pełny, to trzeba wołać lub iść do toalety, bo każdy tak robi, dotyczy to każdego. To normalne.”  Psychiczna strefa komfortu to także „akceptacja” przez dziecko zmiany! Od teraz już nie do pieluszki (www.bambonature.pl), a do nocnika lub toalety. Nie spieszmy się ze zdejmowaniem pieluszki, oswajanie się z nocnikiem też jest dłuższym procesem (generalnie,oczywiście każdy przypadek jest inny).

Warto pamiętać o jednym. Pod żadnym pozorem nie stosujemy kar, czy też nie podnosimy głosu na dzieci, u których proces „odpieluchowania trwa dłużej” lub które już nie noszą pieluszki, a zdarzyło im się „niekontrolować pęcherza np. w nocy. Może to być powodem np. inkontynencji o której pisaliśmy w tym poście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s