Pierwszy dzień noworodka w domu

Ciąża i kilka dni w szpitalu tuż po…szczęśliwa mama w końcu może wrócić do domu. Jak to będzie? Tysiące pytań w głowie każdej młodej mamy. Czy dam radę? Jak to będzie z pielęgnacją maleństwa, zmiana pieluszek, czy też karmienie piersią? Tyle nowych wyzwań, tyle nowych zadań. Mnóstwo radości, ale też pełno obaw.

Maluszek w domu

Puenta tym razem na początku posta. Jak to będzie? Na początku będziesz myślała, że nie dasz rady, po tygodniu przyzwyczaisz się, po miesiącu wpadniesz w rutynę, a po kilku miesiącach zaczniesz tęskić za pierwszymi dniami po narodzinach maleństwa. Warto jednak wiedzieć co bobas lubi i przygotować się na „przybycie” maleństwa do domu. Noworodek lubi ciszę i spokój, a także delikantność i przyjazne otoczenie. Przez ostatnie miesiące czuł się komfortowo w jedynym spokojnym środowisku jakie znał, czyli w brzuchu u mamy. Od teraz musi „zmagać się” z całkiem nowym otoczeniem. Wielkim, głośnym i zimnym. Zmiana diametralna.

A rodzice,to co?

Dla rodziców to także zmiana ogromna. Weźmy na przykład karmienie piersią. Zdrowe noworodki chcą jeść przeciętnie co półtorej godziny i co „najgorsze:)” głód sygnalizują płaczem (nie znają innej metody komunikacji). Dodajmy, że karmienie może trwać nawet 40 minut, bo niemowlę szybko męczy się ssaniem. Matka zaś musi często zmagać się z bólem w piersiach i pogryzionymi sutkami. Okłady z kiszonj kupusty, czy ściąganie pokarmu na później to także część nowej rutyny.  Podobnie jest z przewijaniem. Skóra noworodka jest kilkakrotnie cieńsza niż skóra starszego dziecka. Kilkuminutowy kontakt z kałem i moczem może prowdzić do podrażnień, warto zatem stosować najlepsze pieuszki na rynku (sprawdź ofertę firmy Abena Polska). W przypadku noworodków zmiany pieluszek są co 2 godziny, a czynność wykonujemy 24 godziny na dobę. Wato doać, że jeśli pieluszki wchłaniają stolce,to nie należy stosować kremów przeciw odparzeniom – kosmetyk zatka kanaliki chłonne w pieluszce, przez co stolec i mocz zostaną przy skórze, zamiast wniknąć w pieluchę.

Rady, a doświadczenie

Dużo ciekawych informacji zdobędziesz w trakcie opieki nad dzieckiem. Pielęgnacja pępka, kapiel, sen, ubranie itp. Z każdym kolejnym dniem będziesz coraz mąrzejsza i pewniejsza siebie. Wraz z Tobą, Twoje dziecko. Nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s