Higiena w ciąży. Podstawowe zasady

Prawidłowa higiena intymna w ciąży jest ważnym elementem dbania o zdrowie własne i dziecka, gdyż okres ciąży i połogu to powiększone ryzyko podatności na infekcje układu moczowo-płciowego,co w konsekwncji prowadzić może do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych oraz porodu. Poważna sprawa, prawda? Dlatego do odpowiedniej higieny w ciąży należy podejść poważnie!

Groźne infekcje

Jedną z częstszych infekcji w ciąży jest grzybicze zapalenie pochwy, a wynika to przede wszystkim ze zmian pH pochwy oraz w wyniku zmian hormonalnych komórki nabłonka, które przez to, że są bogate w glikogen, to są znkomitym źródłem energii dla kolonii grzybów. W czasie ciąży kobiety także czesto dotykają schorzenia dolnego odcinka układu moczowo-płciowego o pochodzeniu bakteryjnym i wirusowym. Istnieje tak wiele drobnoustrojów, które naturalnie bytują w środowisku pochwy kobiet nieciężarnych i nie wywołują żadnych objawów – są zupełnie niegroźne. Inaczej jest jednak w przypadku kobiet w ciąży – w tym przypadku należy leczyć także infekcje bezobjawowe. 

Kobiet ciężarnych nie omijają też choroby przekazywane drogą płciową tj. Ureaplasmę, Chlamydię, rzeżączkę, wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), czy też aktywna infekcja typami HPV 6 i 11 oraz waginoza.

Zarożenie dla dziecka

Jeśli matka jest zarażona,którąś z wyżej wymienionych chorób lub infekcji, w trakcie przechodzenia dziecka przez kanał rodny, może dojść do przeniesienia zakażenia dopłodu i w konsekwencji do poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, a w konsekwencji przedwczesne porodu lub przeniesienia ptogenów na noworodka. Dlatego tak ważna jest higiena w ciąży. Na co przede wszystkim należy zwracać uwagę.

Po pierwsze należy zrezygnować z korzstania ze zwykłegomydła, należy również podmywać się codziennie specjalistycznymi środkami do higieny intymnej, a także zmienić dietę tj. zrezygnować z cukrów prostych w diecie, które stanowią pożywkę dla grzybów oraz włączyć do diety fermentowane przetwory mleczne – kefiry, maślanki oraz produkty kiszone – ogórki, kapustę. Warto także zrezygnować z długich kąpieli, zwłaszcza w solach kąpielowych,nosić bieliznę bawełnianą i w trakcie leczenia nie współżyć do czasu wyleczenia infekcji.

Zobacz także ofertę środków do pielęgnacji firmy Abena Polska na stronie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s